image
در پی عمل جراحی یک محقق دینی در بند

«آخرین وضعیت احمد قابل پس از عمل»

9 Sep 2011

http://radiokoocheh.com/article/124964

اردوان روزبه / رادیو کوچه

Ardavan@koochehmail.com

 احمد قابل روحانی خلع لباس شده ای است که نزدیک به بخش عمده ای از زندگی خود را در سال‌های اخیر در زندان گذارنده است. آقای قابل پژوهش‌گر در حضور علوم دینی است که به دلیل نظرهای متفاوت با برخی علما و فقیه های شیعه همواره مورد انتقاد گروه های طرف دار حاکمیت بوده است. او اینک در بخش آی سی یو بیمارستان رضوی مشهد به دلیل یک عمل سنگین برای خارج کردن تومور بستری است.

احمد قابل را اگر بخواهیم به درستی با یکی از خصیصه هایش یاد کنیم باید به صراحت در کلام و اظهار نظر هایش اشاره کرد. این محقق در سال‌های گذشته علی رغم مداومت در دست‌گیری و بازجویی‌ها و زندان‌های ممتد هیچ گاه از اظهار نظرش کوتاهی نکرده است.

این شاگرد آیت اله منتظری نظرهای متفاوتی با برخی علمای دینی شیعه دارد. نگرش او به تعریف ارتداد، حقوق زن، حقوق اقلیت‌های مذهبی و دیدگاه‌های چالش برانگیز او در حوزه‌های نظیر آن از عمده موضوعاتی است که آقای قابل بابت آن دست گیر و خلع لباس روحانیت شده است.

آقای قابل چندی پیش هم چنین به مواردی از اعدام در زندان مشهد که خود شاهد بوده اشاره داشت که به نظر برخی دست گیری مجدد وی بی ارتباط با این اظهار نظرها نبوده است. اما این بار آقای قابل به دلیل بیماری حاد با قید وثیقه برای پنج روز از زندان وکیل آباد آزاد شد تا در بیمارستان رضوی مشهد تحت نظارت دکتر بیرجندی جراح مغز تومور مغزی‌اش مورد عمل قرار گیرد. روز چهارشنبه، پیش از عمل ویدئویی از وی توسط حسین فرزین فعال فرهنگی در مشهد منتشر شده بود که او دقایقی نگاهش را نسبت به رخدادهای منطقه بیان می کند.

سابقه بیماری آقای قابل به سال هشتاد و هشت بر می‌گردد زمانی که بین آذر ماه تا خرداد سال بعد آن در زندان بود دچار مشکلات جسمی شده بود که بعد از آن درمان را آغاز کرد که پیش از نتیجه کامل مجدد در شهریور ماه سال هشتاد نه دست گیر شد.

وی پس از آزادی در دی ماه همان سال با مراجعه به پزشک به دلیل سردردهای ممتد و ضعف بینایی مجدد مورد درمان قرار گرفت که مجدد در مردادماه سال نود در زمان ابلاغ حکم در دادسرا در روز نهم مرداد ماه دست گیر و به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد. در زندان نیز وضعیت جسمی وی رو به وخامت گذارد که در نهایت با بررسی‌های پزشکی مشخص شد دچار تومور مغزی شده است.

سابقه بیماری آقای قابل به سال هشتاد و هشت بر می‌گردد زمانی که بین آذر ماه تا خرداد سال بعد آن در زندان بود دچار مشکلات جسمی شده بود که بعد از آن درمان را آغاز کرد که پیش از نتیجه کامل مجدد در شهریور ماه سال هشتاد نه دست گیر شد.

اینک خبرها حاکی از انجام عمل جراحی مغز بر روی این محقق علوم دینی است. آقای فرزین در گفت و گویی با رادیو کوچه که از نزدیک هم‌راه آقای قابل بوده است، آخرین وضعیت وی را توضیح داد.

او اشاره کرد:

«روز چهارشنبه در حالی به دیدن آقای قابل در بیمارستان قائم مشهد رفتیم که ایشان با دو مامور محافظ در بیمارستان بستری بودند. به ظاهر پزشکان تشخیص داده بودند که تومور مغزی نزدیک به محل غده هیپوفیز ایشان هست که عمل باید بشود.

با توجه به پی‌گیری آقایان خاتمی -هم محمدرضا و هم محمد- برای تامین وثیقه و امکان انتقال بنا شد آقای قابل به تهران برای درمان و جراحی منتقل بشوند که ایشان با توجه به استخاره‌ای که کردند ترجیح دادند در مشهد بمانند و عمل در مشهد انجام شود. در عصر روز چهارشنبه با توجه به وثیقه‌هایی که برای ایشان گذاشته شد پنچ روز به ایشان اجازه داد شد تا برای عمل از زندان مرخصی بگیرند.

ده صبح روز پنج‌شنبه ایشان به بیمارستان رضوی منتقل شدند.  که ساعت‌هایی را منتظر خالی شدن تخت برای عمل بودند. در نهایت روز پنج شنبه علی رغم این که دکتر معالج ایشان، آقای دکتر بیرجندی سفری به خارج داشتند ساعت چهار عمل ایشان را آغاز کردند. این عمل نزدیک به شش ساعت و نیم طول کشید و من در حدود ساعت یازده که با خانواده ایشان تماس داشتم اشاره کردند در اتاق ری کاوری هستند و هنوز به هوش نیامده‌اند.

تا این جا که ما می دانیم خطر رفع شده است و عمل با موفقیت بوده است. پیش از عمل نیز ما با هم صحبت می‌کردیم و آقای قابل اشاره می کرد که راضی به رضای خدا است و از دوستان می‌خواست که برایش دعا کنند.»

بنابر گفته برخی نزدیکان آقای قابل به دلیل تاخیر در تشخیص و درمان، ضایعات ناشی از تومور زیاد بوده است و این باعث طولانی شدن عمل و افزایش زمان به هوش آمدن این محقق خواهد بود. در پایان روز چهارشنبه وی به بخش آی سی یو بیمارستان رضوی منتقل شده است.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image