image

نامه روزنامه‌نگاران تبعیدی ایرانی به احمدی‌نژاد

9 Mar 2011

لینک اصلی

تاریخ انتشار: 10 مهر 1389

جمعی از روزنامه‌نگاران ایرانی که در سال‌های اخیر به خاطر بسته شدن روزنامه‌ها و یا فشارهای سیاسی مجبور به ترک خانه و کاشانه‌شان شده‌اند، امشب نامه‌ای را در اختیار رییس دولت دهم در نیویورک می‌گذارند. در این نامه آمده است: « ما روزنامه‌نگارانی هستیم که تنها به دلیل پرسش‌گری از داشتن روزنامه در ایران محروم مانده‌ایم، هوشیار باشید که پاسخ منفی شما به این نامه و یا بی‌تفاوت گذشتن شما از کنار پرسش‌های روزنامه‌نگاران ایرانی شاید بار دیگر افکار عمومی‌دنیا را متوجه این سازد که چرا رییس دولت ایران از پاسخ‌گویی به روزنامه‌نگاران کشور خودش گریزان است

image

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای محمود احمدی‌نژاد،
رییس دولت جمهوری اسلامی‌ ایران،
با سلام،

ما جمعی از خبرنگاران، عکاسان و روزنامه‌نگاران  ایرانی هستیم که به دلیل بسته شدن روزنامه‌هایمان و فشارهای سیاسی از کشور مهاجرت کرده‌ایم. هیچ روزنامه‌ای در ایران نداریم اما پرسش‌های زیادی داریم که متاسفانه به هیچ کدام از آن پرسش‌ها در مصاحبه‌های مطبوعاتی‌تان با رسانه‌های غربی پاسخی نیافتیم. 

هم‌کاران روزنامه‌نگارمان در داخل ایران نیز یا در زندان به سر می‌برند، یا با قید وثیقه آزاد هستند و یا به دلیل تهدیدها و تذکرهای نهادهای امنیتی در یک  فضای نا امن رسانه‌ای ناگزیر شده‌اند که سکوت را به عنوان تنها راه چاره برگزینند.

پس از انتخابات پر اما و اگر ایران بسیاری از شهروندان در اعتراض‌های مدنی به همراه روزنامه‌نگاران، دانش‌جویان و فعالان سیاسی بازداشت و جمعی دیگر نیز در راهپیمایی‌ها هدف گلوله قرار گرفتند و جان باختند. از آن هنگام شما چندین کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرده اید که غالبن با حضور رسانه‌های هوادار دولت برگزار می‌شد و جای خالی بسیاری از روزنامه‌نگاران منتقد حاکمیت در این کنفرانس‌ها مشهود بود. در نتیجه روزنامه‌نگاران منتقد در کنفرانس‌های خبری شما فرصت پرسش‌گری نمی‌یابند.

از آنجا که شما در مصاحبه با خبرنگاران رسانه‌های غربی بارها تاکید کرده اید که در ایران آزادی بیان وجود دارد و هر کسی می‌تواند عقیده و نظر خود را بیان کند لذا با ارسال این نامه خواهان این هستیم که به احترام آنچه خود گفته‌اید، زمینه‌ای فراهم سازید تا ما روزنامه‌نگاران که بخشی از قربانیان محدودیت آزادی بیان در ایران و مهاجرانی رانده شده به خارج از ایران هسیتم در یک کنفرانس خبری، پرسش‌های‌مان را مطرح کنیم.

ما روزنامه نگارانی هستیم که  تنها به دلیل پرسش‌گری از داشتن روزنامه در ایران محروم مانده‌ایم. حتی اگر برای توجیه مهاجرت ما شما نظر دیگری داشته باشید هیچ عقل سلیمی‌باور نمی‌کند که این تعداد از روزنامه‌نگاران یک کشور بدون اضظرار خاک و خانه و خانواده‌شان را رها کرده باشند تا به کشوری دیگر مهاجرت کند.

پاسخ منفی شما به این نامه و یا بی‌پاسخ گذشتن شما از کنار پرسش‌های روزنامه‌نگاران ایرانی افکار عمومی‌دنیا را متوجه این سوال می‌سازد که چرا رییس دولت ایران از پاسخ‌گویی به روزنامه‌نگاران کشور خود گریزان است و گفته شما را در باره وجود آزادی بیان در ایران با تردید روبرو می‌سازد.

امضا کنندگان:

شبنم آذر
محمد اروند
محمد ایزدی
مرتضی اصلاحچی
کیان امانی
سولماز ایکدر
بیتا بختیاری
بهداد بردبار
نگین بهکام
سپیده بهکام
آرش بهمنی
دلبر توکلی
منصور تیفوری
مهدی جامی
سعید جلالی فر
احمد جلالی فراهانی
رحمان جوانمردی
وحید حبیب پناه
آیدین جهانبخش
سیامک حیدری
بابک داد
فریبا داوودی مهاجر
علیرضا رضایی
نیلوفر رستمی
سامان رسول پور
امیر رشیدی
اردوان روزبه
لادن سلامی
مسعود سفیری
حسن سربخشیان
فریبرز سروش
لیلا سعادتی
آیدا سعادت
مسعود سفیری
لادن سلامی
کیانوش سنجری
شکوفه شادابی
محمد رضا شکوهی فرد
سولماز شریف
صادق شجاعی
رضا شمس
شهاب الدین شیخی
فرح شیلندری
آسو صالح
باقر صمیمی‌
حمیدرضا ظریفی نیا
مسیح علینژاد
بابک غفوری آذر
فاطمه فناییان
آیدا قجر
مهرداد قاسمفر
بهنام قلی پور
کاوه قریشی
مهرانگیز کار
پریسا کاکایی
رویا کریمی‌مجد
نیک آهنگ کوثر
مژگان مدرس علوم
رویا ملکی
لیلا ملک محمدی
حسام میثاقی
روزبه میر ابراهیمی
ابراهیم نبوی
شاهین نوربخش
پروانه وحیدمنش
رضا ولی زاده
محمد رضا یزدان پناه

 
کلیدواژه ها: , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image