image

هشدار درباره پدیده “مالزی گرایی” ایرانیان

9 Mar 2011

لینک اصلی

تاریخ انتشار: 15 اسفند 1387

افزایش مهاجرت ایرانیان به مالزی، نگرانی‌هایی را در نزد مقامات مسوول ایران ایجاد کرده است، تا آن جا که محمد علی نظام زاده نماینده رهبر ایران در امور دانش‌جویان ایرانی آسیا و اقیانوسیه در این مورد هشدار داده و آن را پدیده مالزی گرایی ایرانیان خوانده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آقای نظام زاده “گسترش تمایل به مهاجرت به مالزی در میان ایرانیان را منحصر به عزیمت دانش‌جویان نداسته و گفته است که باید یک مطالعه آسیب شناسی از حیث تمایل ایرانیان برای زندگی و کار در مالزی که محیط چندان مناسبی از نظر فرهنگی نیست، انجام شود.” این روزها زیاد می‌شنویم که ایرانیان برای سفر توریستی، اقامت تحصیلی و یا سرمایه گذاری عازم مالزی هستند. اما چرا مالزی؟

صفا هراتیان، دانش‌جوی مقطع فوق لیسانس در کوالالامپور به بخش فارسی بی بی سی گفت “در دو سال اخیر مهاجرت ایرانیان به مالزی به شدت افزایش یافته است که دلیل آن سهولت سفر به این کشور است.”

ده‌ها هزار مهاجر

به گفته آقای هراتیان، هزینه‌های زندگی در مالزی در مقایسه با کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و یا کشورهای اروپایی نسبتن پایین و گرفتن پذیرش تحصیلی در دانش‌گاه‌های این کشور آسان است. در این حال محمد علی نظام زاداه، نماینده رهبر ایران در امور دانش‌جویان ایرانی آسیا و اقیانوسیه روند پرشتاب عزیمت ایرانیان به مالزی را نگران کننده خوانده و گفته که در حال حاضر حدود ۴۰ هزار ایرانی در مالزی زندگی می‌کنند.

اردوان روزبه، روزنامه نگار در مالزی به بخش فارسی بی بی سی گفت “ایرانیان قدیمی‌ساکن در مالزی تقریبا ۱۰ هزار نفر بودند. از دو سال پیش این تعداد رو به افزایش است و مطابق آمارهای رسمی ‌مالزی تقریبن ۲۵ هزار ایرانی در این کشور زندگی می‌کنند”. به گفته آقای روزبه، “اکثر ایرانیان ساکن در مالزی دانش‌جویان دانش‌گاه‌های این کشور هستند و سایر افراد برای تجارت به مالزی آمده اند که در میان آنها تعدادی از مسوولان ایرانی هم دیده می‌شود. حدود ۲۰ هزار نفر هم به صورت سیار در رفت و آمد هستند”.

سفارت ایران در مالزی اخیرن نسبت به مسائلی چون سرقت از ایرانیان در مالزی هشدار داده است. آقای نظام زاده، با تاکید بر کیفیت پایین علمی‌مراکز دانش‌گاهی در مالزی گفته است که کیفیت علمی ‌معمولی ایران به مراتب بالاتر از دانش‌گاه‌های مالزی است. اما سجاد جهانگرد، یکی دیگر از دانش‌جویان در کوالالامپور در مقایسه سطح علمی‌دانش‌گاه‌های ایران با مالزی به بخش فارسی بی بی سی گفت: “دانش‌گاه‌های مالزی در مقایسه با ایران از سیستم آموزشی قابل اعتمادی برخوردار هستند”.

آقای جهانگرد همچنین می‌گوید در دانش‌گاه‌های ایران اغلب کلاس‌های درس به استادان آن وابسته است اما مسوولان آموزشی مالزی تلاش کرده اند که این وابستگی به اساتید به حداقل برسد. آقای نظام زاده تایید کرده است که برخی تسهیلات برای اقامت دانش‌جویان خارجی در مالزی وجود دارد، اما تصویر بسیار زیبا و امنی که از این کشور ساخته اند، نادرست است. به تازگی سفارت ایران در مالزی هم هشدارهای دیگری را روی وب سایت این سفارت‌خانه گذاشته است که در آن از جمله به ۲۵ فقره دزدی از ایرانیان اشاره شده است.

ندا ابراهیمی ‌یکی از دانش‌جویان در مالزی به بخش فارسی بی بی سی گفت: “تعداد کیف قاپی، جیب بری و دزدی از ایرانیان در کوالالامپور زیاد است، زیرا اغلب ایرانی‌ها کارت اعتباری ندارند و مجبور هستند برای خرید، پول نقد به همراه داشته باشند”.

مالزی کشوری است که در آن، هم بزرگ‌ترین مسابقات قرآنی برگزار می‌شود و هم زندگی شبانه و خوشگذرانی توریست‌ها را می‌توان دید

اردوان روزبه، روزنامه‌نگار درمالزی

با اجرای طرح “مالزی خانه دوم” از سال ۲۰۰۲ میلادی در مالزی، خارجی‌ها با خرید خانه و یا سرمایه گذاری در بانک‌های این کشور، اقامت ده ساله دریافت می‌کنند که به معنای اجازه کار نیست و باید برای ویزای کار شرکتی را به ثبت رساند. اردوان روزبه، روزنامه نگار در مالزی می‌گوید که عمده ایرانیان برای اجازه کار به همین روش متوسل شده اند. اما اخیرن رقم سرمایه شرکت‌های ثبتی به یک میلیون رینگیت مالزی (حدود ۳۰۰ هزار دلار آمریکا) افزایش یافته است.

محمد علی نظام زاده علت اصلی گرایش خانواده‌های ایرانی برای عزیمت به مالزی را تبلیغات نادرستی می‌داند که در ایران در باره مالزی وجود دارد، حال آن که به گفته او، چهره زیبای اسلامی‌که از مالزی ساخته اند با واقعیت تطبیق ندارد.

اردوان روزبه به بخش فارسی بی بی سی گفت، “مالزی کشوری است که در آن هم بزرگ ترین مسابقات قرانی برگزار می‌شود و هم زندگی شبانه و خوشگذرانی توریست‌ها را می‌توان دید.”

اما علاوه بر موضوع هزینه‌های زندگی و سهولت پذیرش در دانش‌گاه‌های، یکی دیگر از دلایل اصلی دانش‌جویان و یا خانواده‌های ایرانی برای مهاجرت به مالزی بحث امنیت و آرامش اجتماعی در آن کشور است.

ندا ابراهیمی‌به بخش فارسی بی بی سی گفت، “در ایران شرایط اجتماعی متشنج بود و مرا عصبی می‌کرد، اما در اینجا این احساس را ندارم و با آرامش بیشتری در مالزی زندگی می‌کنم.

روند رو به افزایش خروج جوانان ایرانی برای ادامه تحصیل، تنها به مالزی محدود نیست و از جمله کشورهایی مانند ارمنستان از نظر نزدیک بودن به ایران و اوکراین به دلیل پایین بودن نسبی سطح هزینه‌های زندگی همچنان در کانون توجه ایرانیان قرار دارند.

 
کلیدواژه ها: , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image