image

اردوان روزبه: «در مورد اعدام افغان ها در ایران شفاف سازی نشده است»

7 Mar 2011

لینک اصلی

تاریخ انتشار: 10 خرداد 1389

8صبح، کابل: در پی اعدام شماری از مهاجرين افغانستان توسط دولت ایران، اردوان روزبه، خبرنگار بین المللی و سر دبیر رادیو کوچه، می‌گوید که دولت ایران در مورد اعدام افغان‌ها و همچنین شهروندان ایرانی پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران، با شفافیت عمل نکرده است.
انتشار گزارش‌هایی در مورد اعدام افغان‌ها در ایران، اعتراض‌هاي گسترده ای در داخل افغانستان در پی داشت. تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان که اولین بار از اعدام افغان‌ها در ایران را صحبت کردند، تعداد اعدام شدگان را در حدود چهل و پنج تن گزارش کردند. اما، مقام‌های وزارت امور خارجه افغانستان این رقم را رد کرده و گفتند که آنان خبر اعدام نه شهروند افغان در ایران را تایید می‌کنند.
با این حال، آقای روزبه در گفتگوی تیلفونی با روزنامه 8صبح، گفت که حرکت‌های فرا قانونی و تعبیرهای “غلط”  از قوانین در ایران، باعث شده که روند اعدام‌ها به شکل قانونی طی نشود.

اردوان روزبه كه يك شهروند ايران است، با غیر قانونی خواندن اعدام‌های اخیر شهرواندان افغان و ایرانی می‌افزاید: “در مورد اعدام افغان‌ها به نظر می‌رسد که قوانین جاری کشور (ايران) اجازه اعدام را به دولت و دست‌گاه قضایی این کشور می‌دهد. اما، اعتراضی که ما در مورد اعدام افغان‌ها در ایران و همچنین اعتراض‌هایی که نسبت به اعدام‌های پس از انتخابات در ایران داریم، مشکل این است که به هیچ وجه شفاف و روشن سازی در این قضیه نشده است”.
عدم حضور نمايندگان دولت افغانستان در جریان اجرای اعدام افغان‌ها در آن کشور، نگرانی‌ها در مورد غير عادلانه بودن محاكمه‌ها را بیش‌تر کرده است. چنانچه اردوان روزبه می‌گوید که نهادهای جامعه مدنی ایران نیز بر اثبات جرم و شفاف بودن محاكمه اعدام شدگان مطمین نیستند. او تاکید می‌کند که مردم ایران پس از اجرای اعدام، خبر اعدام شدن شهروندان افغان و ایرانی را می‌شنوند.
آقای روزبه تاکید می‌کند که اعدام‌های پس از انتخابات در ایران، بیشتر با رویکردهای فرا قانونی و بدون در نظرداشت “ارزش‌های انسانی” صورت گرفته است.
آقای روزبه به 8 صبح گفت: “متاسفانه در بخش‌هایی از دولت ایران یک حرکت منطقی نسبت به شناسایی و شرایط افغان‌ها در ایران انجام نشده است. سال‌ها پیش از این، رهبر ایران اعلام کرد که اسلام مرز ندارد. وقتی در کودتای 1357 در افغانستان که مصادف با انقلاب در ایران بود، تعداد زیادی از افغان‌ها وارد ایران شدند، بنا به فشارهایی که بر مردم در دوره حکومت کمونیستی و سران و دست نشاندگان کشور شوروی سابق در افغانستان آمد، با توجه به شعار رهبران ایران که اسلام مرز ندارد، این شرایط را پذیرفتند و شماری از شهروندان افغان به ایران آمدند. از سوی دیگر در ایران نیز با این قضیه مشکلی وجود نداشت چرا که بسیاری از افغان‌ها برای آرمان‌های رهبر ایران در جنگ ایران و عراق کشته شدند”. وی افزود: “اما این که چرا رویکرد مناسب وجود نداشته، متاسفانه باید اقرار کرد که به دلیل عدم اطلاع رسانی شفاف و روشن در مورد وضعیت افغان‌ها در ایران و عدم شناخت مردم ایران، رویکردها نسبت به افغان‌ها روشن نیست”.
درک متناسب
اعدام زندانيان افغان در ایران با آن که از سوی خیلی از نهادهای بین المللی نیز مورد انتقاد قرار گرفت، نهادهای مدنی و حقوق بشری ایران و همچنین گروه اصلاح طلب آن کشور که از عملکرد حکومت اعتراض دارد در مورد شفاف و یا غیر شفاف بودن اعدام افغان‌ها در آن کشور عکس العملی از خود نشان نداده اند. اردوان روزبه می‌گوید که مدیران جنبش اصلاح طلب و مدنی ایران در شرایطی قرار نگرفته اند که درک متناسبی از همسایگان نزدیک شان، یعنی افغانستان پیدا کنند. او تاکید می‌کند: “باید به این موضوع اعتراض کرد و بارها در نوشته‌ها اعتراض کردیم که ما باید بدانیم که جان یک انسان در هر جایی از دنیا با هر رنگی و هر لباس و لسانی برابر با جان دیگر افراد باشد و برای همه ما اهمیت داشته باشد”.
با این حال، اردوان روزبه مقام‌های دولت افغانستان را مورد انتقاد قرار می‌دهد و می‌گوید که بر مقام‌های ایرانی فشار وارد نکرده اند تا شهروندان افغان که در ایران متهم هستند، در محکومیت شان عدالت رعایت شود. او تاکید کرد که شماری از شهروندان افغان در “ساحه اعدام” قرار دارند و دولت افغانستان در راستای تامین عدالت در صدور احکام اعدام به افغان‌های متهم، فشار وارد نکرده است.

 
کلیدواژه ها: , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image