image
گفت‌وگوی روز-در پی برگزاری تجمع اعتراضی در کپنهاگ و سایر شهرهای اروپا

«هم‌راهی ایرانیان در خارج با درویش‌ها»

9 Feb 2011

تاریخ انتشار: 23 آبان 1389

http://radiokoocheh.com/article/69996

اردوان روزبه/ رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

روز شنبه در پی صدور حکم برای 24 نفر از درویش‌های نعمت‌الهی و هم‌چنین چند دست‌گیری پی‌در‌پی شهرهای مختلف ایران، «کمیته‌ی جهانی دفاع از حقوق دانش‌جویان و درویش‌ها» با برگزاری چند برنامه‌ی اعتراضی در شهرهای مختلف اروپا به صورت هم‌زمان نسبت به این دست‌گیریها اعتراض کردند.

ابراز این اعتراضات با به راه‌اندازی نمایش، فیلم، عکس، پوستر و توزیع بروشور هم‌راه بوده است. لازم به توضیح است که ‌کمیته‌ی جهانی دفاع از حقوق دانش‌جویان و درویش‌ها سال گذشته با هدف انعکاس مشکلات و مسایل جامعه‌ی اقلیتی در ایران با هم‌راهی گروهی از فعالان مدنی ایرانی ساکن اروپا به راه افتاد.

در این خصوص با «حسن متوسلی»، سخن‌گوی این کمیته گفت‌وگو کرده‌ام.

آقای متوسلی تقریبن خبرهایی که در چند روز گذشته در ارتباط با وضعیت درویش‌های نعمت‌الهی، در مناطق مختلف شنیده میشود، حاکی از این هست که برخوردهایی با شدت بیش‌تری نسبت به این گرایش مذهبی دارد به وقوع می‌پیوندد، از جمله  بیست‌و‌چهار درویش نعمت‌الهی را که به تازگی با رای شعبه‌ی دوازده دادگاه تجدیدنظر محکوم شده‌اند و هم‌چنین دست‌گیری‌های دیگری که در دیگر مناطق انجام شده است. خبر داریم کمیته‌ی شما  امروز برنامه‌ای را در کپنهاگ برگزارکرده است. بیش‌تر توضیح بدهید این برنامه با چه منظوری برگزار شده است و شرکت‌کننده‌ها چه هدفی را دنبال می‌کردند؟

این برنامه با هم‌کاری چند انجمن و گروه دیگر در بیش‌تر شهرهای اروپا برگزار شده و هدف این بوده است که نقض گسترده‌ی حقوق بشر را در ایران به اطلاع تمام اروپاییان و تمام مردم دنیا برسانند و به فشارهایی‌ که بر اقلیت‌های ‌قومی‌مذهبی وارد می‌شود‌، باز‌داشت‌های غیر‌قانونی، دستگیری فعالان سیاسی‌مذهبی، شکنجه و اذیت‌و‌آزار مردم ایران می‌پردازد.

‌برنامه در چه ساعتی برگزار و تعداد شرکت‌کنندگان چه‌قدر بوده است و این‌که چه هدفی را دنبال کردید‌؟

این برنامه از ساعت دوازده ظهر شروع شد و در بعضی از شهرها تا ساعت سه، و در بعضی از شهرها تا ساعت پنج بعد‌از‌ظهر بوده است و ‌ما استقبال بی‌نظیری از شهروندان اروپایی داشتیم. در این برنامه گالری عکس گذاشته بودیم، عکس‌هایی از آن‌چه که بر دراویش در ایران گذشته. به‌خصوص دراویش گنابادی و مردم ایران، فعالان سیاسی که در زندان هستند. عکس‌های تمامی این‌ها را ما به معرض نمایش گذاشته بودیم و این‌جا در کپنهاگ و همین‌طور در دیگر شهرهای اروپایی، استقبال بی‌نظیری شده بود.

آقای متوسلی اشاره به دیگر شهرها کردید. این برنامه به‌صورت هم‌زمان در چه شهرهای دیگری در اروپا برگزار شده بود؟

در شهر فرانکفورد بوده است. که کمیته‌ی جهانی دفاع از حقوق دراویش و دانش‌جویان در ایران هم‌راه با گروه هم‌بستگی با مادران پارک لاله و سازمان بین‌المللی حقوق بشر (amnesty international)برگزار شده بود و ‌هم‌چنین در شهر فلورانس بوده است، که آن‌جا هم با هم‌بستگی ‌با مادران پارک لاله ‌برگزار شده بود. در شهرهای کلن، هامبورگ، لندن، مونشن ، اسلو و وین‌، نیز این برنامه برگزار شده است.

موضوع بحث این کمیته، نقض حقوق بشر ‌در ایران، فشار بر اقلیت‌های قومی‌و‌مذهبی و دانش‌جویان ایرانی است که در زندان به سر می‌برند و برای آن‌ها هم فعالیت می‌کند

خبر داشتیم که ظاهرن ‌در کانادا در شهر ترنتو هم قرار بوده است برنامه‌ای برگزار بشود درست است؟

بله قرار بود در آن‌جا هم به همین مناسبت برنامه‌ای برگزار بشود، ولی من هنوز نتیجه‌ی کار را از آن‌ها دریافت نکرده‌ام.

دلیل این فشارهایی که مجددن، به تازگی بر روی درویش‌های نعمت‌الهی دارد وارد می‌شود، چه چیزی می‌تواند باشد؟

دلیل‌اش این است که رژیم ایران، رژیم تمامیت‌خواهی است و تعریف دیگری از اسلام را قبول ندارد و دراویش چون شیعه‌ی اثناعشری هستند و خودشان هم به‌طور مکرر اعلام کرده‌اند که ما شیعه‌ی اثناعشری هستیم و تمام قوانین اسلام را رعایت می‌کنیم، ولی متاسفانه چون رژیم ایران یک رژیم تمامیت‌خواه است و هیچ تعریف دیگری از اسلام را قبول ندارد، به همین دلیل شروع به اذیت و آزار، به‌خصوص دراویش گنابادی کرده است و این‌که نگذارد که مراسم‌شان را برگزار کنند‌.

آیا کمیته‌ی شما خاصه فقط روی بخش‌ درویش‌ها کار می‌کند؟ یعنی نقض حقوقی که در ارتباط با درویش‌ها وجود دارد، فقط موضوع بحث شما است؟

خیر موضوع بحث این کمیته، نقض حقوق بشر ‌در ایران، فشار بر اقلیت‌های قومی‌ و‌مذهبی و دانش‌جویان ایرانی است که در زندان به سر می‌برند و برای آن‌ها هم فعالیت می‌کند.

می‌توانم خواهش کنم یک توضیح بدهید که دقیقن این کمیته از چه زمانی تشکیل شده و تشکیل‌دهندگان آن چه کسانی هستند و چه هدفی را دنبال می‌کنند ؟

کمیته حدودن از یک‌سال‌و‌نیم پیش تشکیل شده است و هدف‌اش هم احقاق حقوق تضعیف‌شده‌ی تمام دانش‌جویان و دراویش و اقلیت‌های مذهبی در ایران است‌. در این کمیته همه نوع افرادی عضو هستند. از جمله در اروپا، اشخاص معمولی، مسیحی، مذهبی، درویش، یا افرادی ‌که به گروه دیگری تعلق دارند و برای احقاق‌ حقوق تضعیف‌شده‌ی مردم ایران به‌خصوص دراویش و دانش‌جویان، با کمیته هم‌کاری می‌کنند.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image