image
گفت‌وگوی روز-همسر وکیل فعال در حوزه حقوق کودکان و زنان،

«شایعه‌سازی به نفع اولیایی‌فرد نیست»

9 Feb 2011

تاریخ انتشار: 28 مهر 1389

http://radiokoocheh.com/article/64836

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

در حالی که محمد اولیایی‌فرد وکیل فعال‌های مدنی و کودکان ششمین ماه از محکومیت خود را در بند سیصد و پنجاه اوین می‌گذراند. از هفته پیش شایعه‌هایی در خصوص وخامت وضع جسمی وی و انتقالش به بیمارستان هم چنین ضرب و شتم وی در برخی از رسانه‌های غیر‌رسمی مطرح شد.

حتا در جامعه مجازی فیس‌بوک پا از این نیز فراتر رفته است و دوستانی با انتشار عکس‌هایی از و ذکر کرده‌اند که وی دچار بیماری سرطان خون شده است و مورد ضرب و شتم ماموران است.

چنان‌چه در سایتی دیگر اشاره شده است: «براساس گزارشات رسیده محمد اولیایی‌فرد که یک وکیل پایه یک دادگستری و یکی از وکلای فعال حقوق بشر است، برای رسیدگی به بیماری حاد خود از زندان به بیمارستان منتقل گردیده بود که در آن‌جا با اقدامات توهین‌آمیز نیروهای لباس شخصی که با اسلحه وارد بیمارستان شده بودند مواجه گردید. ماموران بدنام لباس شخصی ابتدا با بی‌احترامی لفظی با خانم شهره طاقتی، همسر آقای اولیایی‌فرد در مطب پزشک برخورد کرده و با اسلحه به سمت وی نیز حمله‌ور می‌شوند. اولیایی‌فرد نیز قصد دفاع از همسر خودش را داشت که او نیز مورد حمله مزدوران مسلح لباس شخصی قرار می‌گیرد. ماموران حراست بیمارستان با دیدن صحنه وارد شده و فرد لباس شخصی را خلع سلاح کرده و نهایتن اولیایی‌فرد را که برای دوا و درمانی بیماری به احتمال سرطانی‌اش مراجعه کرده بود مجددن به زندان منتقل نمودند.»

متاسفانه این شایعه‌سازی‌ها تاثیر منفی بر تلاش ما برای تغییر وضعیت آقای اولیایی‌فرد خواهد گذارد که کار را سخت‌تر خواهد کرد

اما شهره طاقتی همسر این فعال مدنی و وکیل زندانیان سیاسی می‌گوید که موارد طرح شده در سایت‌ها نه تنها صحت ندارد بلکه باعث ایجاد تشویش در خانواده و نزدیکان این وکیل شده است. او در گفت‌و‌گو با رادیو کوچه اشاره می‌کند: «ما در واقع از چیزی که گفته می‌شود هیچ خبری نداریم. دیروز –دوشنبه هجدهم اکتبر- به ملاقات همسرم رفتیم، یک هفته است که در بهداری زندان تحت مراقبت است. پاسخ هیچ آزمایشی هم نیامده است که بخواهیم اظهار‌نظر کنیم.»

خانم طاقتی ادامه می‌دهد که: «دختر من بعد از شنیدن این خبرها از گوشه و کنار چند روز است که تب کرده و مریض شده است. او از بغل من حتا پایین نمی‌آید و دایم می‌پرسد که سرطان چه بیماری است. در واقع این شایعه تاثیر مستقیم روی زندگی ما گذارده است. من این روزها می‌بینم که به نقل از خانواده این وکیل نقل می‌شود این خبرها می‌مانیم. خانواده این وکیل من هستم که خبری را ندارم.»

همسر این وکیل هم چنین در خصوص بستری بودن آقای اولیایی‌فرد در بهداری زندان اشاره کرد که وی به دلیل مشاهده توده‌ای در ریه و گردن و هم چنین تنگی نفس به این بخش منتقل شده است. او ادامه می‌دهد که تلاش خواهند کرد تا بتوانند شرایطی را فراهم کنند که وی درمانش را در بیرون از زندان ادامه دهد. او هم چنین اشاره می‌کند که: «متاسفانه این شایعه‌سازی‌ها تاثیر منفی بر تلاش ما برای تغییر وضعیت آقای اولیایی‌فرد خواهد گذارد که کار را سخت‌تر خواهد کرد.»

محمد اولیایی‌فرد در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ برای گذراندن دوران محکومیت یک ساله‌اش به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه بازداشت و روانه‌ی زندان شده و اینک در بند ۳۵۰ زندان اوین شش ماه از محکومیت خود را پشت سر گذارده. او پیش‌تر نیز در ۱۷ اسفند ماه ۸۸ به مدت یک هفته بازداشت شده بود. آقای اولیایی‌فرد فعالیت زیادی در خصوص وکالت برخی از کودکان محکوم به اعدام نظیر بهنود شجاعی، کارگران هفته نیشکر هفت‌تپه و فعالان دانشجویی نظیر ناصح فریدی داشته است.

در این خصوص همسر این وکیل گفت‌وگویی با رادیو کوچه داشته که در پی می‌آید:

از خانواده‌ی ایشان فقط من و وکیل او پی‌گیر کارش هستیم. وکیل ایشان که مصاحبه‌ای نداشتند و من هم بیش‌تر در جریان قرار گرفتم چون ملاقات‌ها را به من می‌دهند. ما یک هفته‌ای بود با او ملاقات نداشتیم. دیروز که برای دیدن او رفتم، او را از بهداری برای ملاقات آوردند. فقط گفت: «من یک هفته‌ای است در بهداری بستری هستم و در آن‌جا هم به من رسیدگی می‌کنند.» اما رسیدگی در آن‌جا صد در صد با رسیدگی بیرون از زندان متفاوت است. من باید او را به پیش متخصص خوب ببرم. به همین دلیل به دنبال مرخصی او هستم. وقتی این اخبار به آن طرف می‌رود فکر می‌کنند از جانب ما بوده است و شرایط برای ما خیلی سخت می‌شود.

اما در سایت‌ها خبرهایی منتشر می‌شود که اصلن خوشایند نیست و ما از آن اطلاعی نداریم. دیروز با آقای اولیایی در زندان ملاقات حضوری داشتیم. ایشان یک هفته است در بهداری زندان تحت مراقبت است و هنوز جواب آزمایش او تایید نشده و ما خبر نداریم.

فرزند او با شنیدن این خبرها در تلویزیون و سایت‌ها تب کرده و مریض است. به‌طوری که به مدرسه نرفته است و از بغل من پایین نمی‌آید و می‌پرسد سرطان چیست؟ اوضاع روحی ما بهم ریخته است. مادر او هم نگران می‌شود. ما خودمان هم خبر دقیقی نداریم و نمی‌دانم این خبرها چطور به آن طرف می‌رود. ایشان در بهداری خود زندان است و در بیمارستان بستری نیست.

من خبرهایی را شنیدم که خودم تعجب کرده بودم. وقتی می‌گویند از خانواده‌ی ایشان چنین خبری رسیده و چنین شده ما می‌مانیم که چه کسی است که این خبرها را می‌دهد؟

دلیل بستری شدن ایشان در زندان چه بوده است؟

توده‌ای در گردن او بوده و برایش آزمایش خون داده‌اند. در آزمایش خون او هم مواردی دیده شده که مشکوک بودند. مقداری تنگی نفس داشتند و ظاهرن در ریه‌اش هم توده‌ای مشاهده شده است. او را برای تصویر‌برداری فرستادند اما هنوز جواب آن هم نیامده بود. خودش می‌گفت: «جواب تصویر‌برداری و آزمایش‌هایم نیامده اما به خاطر تنگی نفس و شرایط حادی که دارم حدود شش روز است در بهداری زندان بستری و تحت مراقبت هستم.» ما هم می‌خواهیم برنامه‌ای پیش بیاید تا از مسوولان درخواستی کنیم که یا با آزادی مشروط و یا با مرخصی او موافقت کنند تا به خاطر مریضی خاصی که دارد درمان خاصی هم روی او صورت بگیرد، چند متخصص خوب او را ببینند تا ببینیم جریان چیست.

من خبرهایی که می‌گویند از طرف خانواده‌اش آمده یا مسلحانه دور تخت او هستند را تکذیب می‌کنم.

چند وقت است که ایشان در حال حاضر در زندان به‌سر می‌برند؟

شش ماه است که در زندان به سر می‌برد. این اخبار تکذیب شود چون هم خانواده‌اش از نظر روحی در شرایط بدی قرار می‌گیرند و هم  بچه‌ی او مشکل پیدا کرده و چرا که بچه‌ها در مدرسه هم با هم صحبت می‌کنند، از نظر روحی هم در شرایط خیلی بدی قرار گرفته است.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image