image
اعتراض درویش‌ها به برپایی نمایشگاه توهین‌آمیز

«خشونت در فرمانداری سروستان فارس»

8 Feb 2011

تاریخ انتشار: 11 مرداد 1389

http://radiokoocheh.com/article/48462

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

در پی برپایی نمایشگاهی در شهرستان سروستان فارس، درویش‌های نعمت‌الهی گنابادی نسبت به توهین به قطب‌های خود در این نمایشگاه در برابر فرمان‌داری این شهر اعتراض کردند.

مقارن ساعت ده صبح امروز دوشنبه یازدهم مرداد‌ماه در شهرستان «سروستان فارس» گروهی از درویش‌های نعمت‌الهی در برابر فرمان‌داری این شهر دست به اعتراض زدند که این اعتراض در بخش‌هایی با برخورد کارمند این فرمان‌داری با یکی از معترضان به خشونت کشیده شد.

علت این اعتراض برپایی نمایش‌گاهی بوده است که از چندی پیش در این شهرستان برپا شده. برگزار‌کننده‌گان در چادرهای نمایش‌گاه پوستر‌ها و مطلب‌هایی دال بر وابستگی اقلیت‌های بهایی، درویش‌ها و جریان حجتیه به کشورهای غربی ارایه کرده‌اند.

بنابر اظهار یکی از درویش‌های نعمت‌الهی به رادیو‌کوچه که در برابر فرمانداری حاضر بود، این تجمع به صورت خودجوش آغاز شده است و درویش‌ها به دلیل رفتار‌های تحقیر‌آمیزی که نسبت به قطب آن‌ها در این نمایش‌گاه شده بود اعتراض داشته‌اند. این درویش نعمت الهی ادامه می‌دهد که: «پیش از این ما به مسوولان شهرستان و استان اعلام کرده بودیم که چنین رفتارهای توهین آمیزی به رهبران و پیشوایان مذهبی درویش‌ها تبعات خود را دارد، اما متاسفانه مسوولان برخورد قاطعی با این موضوع نکردند لذا دراویش اقدام به اجتماع در برابر فرمانداری سروستان کردند.»

اظهارات  شهروند درویش‌ نعمت‌الهی سروستانی به رادیو‌کوچه

سایر گزارش‌ها به رادیو‌کوچه حاکی از آن است که پس از حضور اعتراض کنندگان در برابر فرمانداری زمانی که نماینده درویش‌ها با مسوولان فرمانداری مذاکره می‌کردند. یکی از کارمندان فرمانداری با گرفتن دوربین یکی از اعتراض کنندگان و برخورد ماموران با این افراد کار به خشونت کشیده شد است.

تا زمان ارسال این گزارش اتومبیل‌های انتظامی و خودرو‌های آتش‌نشانی و پلیس در محل فرمان‌داری حضور دارند در حالی که این درویش ها به تحصن خود پایان دادند.

اما در حین اعتراض درویش‌های نعمت‌الهی مقابل فرمان‌داری به برپایی نمایش‌گاه فوق گروهی چادر‌های این نمایش‌گاه را به آتش کشیده‌اند. همین درویش نعمت‌الهی به رادیو کوچه در این مورد اشاره کرده است که: «این حرکتی هدف‌مند با هدف ایجاد جو و تشنج فضا و انتساب آن به درویش‌ها بوده است که بی‌شک کار درویشان نبوده است تا خشونت را متوجه درویش ها کند. ما به آقای فرماندار گفتیم که اگر پیش از این خود این کار را می‌کردند دیگر نیازی به تجمع درویش‌ها در برابر فرمانداری نبود.» وی هم‌چنین دستگاه های دولتی و انتظامی را حامی خشونت گران دانست.

اظهارات  شهروند درویش‌ نعمت‌الهی سروستانی:

«از تاریخ ششم مرداد خیمه‌هایی به نام «خیمه‌های مهدویت» در شهر برپا کرده بودند و در آن‌ها  عکس فرقه‌هایی که در کشور هستند  مانند بهایت، شیطان‌پرستی، انجمن حجتیه به هم‌راه پرچم آمریکا، اسراییل و انگلیس را گذاشته بودند. در کنار این‌ها عکس بزرگان و مشایخ سلسله‌ی ما را هم روی آن گذاشته بودند. تعدادی از خانم‌ها که معلوم نبود جزو چه گروهی هستند این عکس‌ها را برای مردم توضیح می‌دادند و نشر اکاذیب می‌کردند و با توهین، تحقیر و بی‌احترامی تمام و کمال برای مردم صحبت می‌کردند.

ما روز شنبه نهم مرداد به نیابت از تمام فقرای شهرستان و کل کشور که این موضوع را فهمیده بودند با فرمانده‌ی پلیس اطلاعات و امنیت نیروی انتظامی موضوع را مطرح کردیم. مستندات و مستدلاتی که داشتیم را ارایه دادیم. و گفتیم طبق این مستندات این افراد نشر اکاذیب می‌کنند و عکس خانوادگی افراد را پخش کردند و به بزرگان و سلسه‌ی ما توهین می‌شد که برای ما ناموس اکبر است.  به ما قول دادند که تا روز یک‌شنبه عکس‌ها را بردارند و از بی‌احترامی و توهین‌های خود دست بردارند. در عین حال این کار را انجام ندادند و فراخوانی دادند که می‌خواهند در مورد تصوف و درویشی صحبت کنند. ما به هم‌راه تمام فقها و دراویش در آن‌جا و در نهایت سکوت متحصن شدیم. من و یکی از دوستان به عنوان نماینده وارد اتاق فرمان‌دار شدیم و با فرمان‌دار، فرمانده‌ی پلیس پیش‌گیری شهر، فرمانده‌ی ستاد امر به معروف و معاون سیاسی امنیتی فرمان‌داری وارد شور شدیم.

آنها از همان اول صحبت گفتند که خیمه‌ها را برپا می‌کردیم و ادامه خواهیم داد و اعتراض شما هم غیرقانونی است. وقتی ما شماره‌ی ثبت آن کانون، هیت مدیره و هیت رییسه‌ی آن را خواستیم، کسی به ما جواب نداد و تنها با این جمله  به ما پاسخ دادند که کار شما خطا بوده و شما مجرم اصلی هستید. ناگهان دیدیم  یکی از کارمندان فرمان‌داری که یک جوان حدود 22 ساله است به یکی از فقرای ما توهین کرد و برخورد فیزیکی داشت، او را زد و حتا دوربینش را گرفته بود. فقرا تا آن‌جایی که توانستند خود را کنترل کردند و  با کمال آرامش خواستند دوربین را برگردانند و آن جوان معذرت خواهی کند. اما آن‌ها این کار را نکردند و با بی‌احترامی تمام ما را از اتاق بیرون کردند و شروع به دعوا و درگیری کردند و نیروهای گارد ویژه‌ی نیروی انتظامی و عده‌ای از نیروهای مردمی از محله‌های اطراف آورده بودند تا این موضوع را مردمی جلوه دهند.

بالاخره قرار شد این خیمه‌ها را جمع کنند و ما هم به اعتصاب و تحصن خود پایان دهیم. در عین حال متوجه شدیم خیمه‌ها را با دستان خود آتش زدند و به اسم ما تمام کردند. مشخص نشد چه کسی آن‌ها را آتش زد و بعد هم ماشین‌های آتش‌نشانی، سپاه و بسیج آن‌جا جمع شدند و ما هم با سکوت مطلق نشستیم و همین طور ادامه دادیم. از من خواستند که به آن‌ها ابلاغ کن بروند و ما هم دوربین شما را برمی‌گردانیم. اما دوربین را ندادند. الان هم چندین ماشین از نیروهای یگان ویژه و پلیس ضد شورش از شهرهای اطراف آوردند که برخورد کنند. فرمان‌دار هم به عنوان یک مدیر اجرایی بدون هیچ مدرکی من و دوستم را متهم و مجرم اعلام کرد و تمام این قضیه‌ها را به نام ما ثبت کرد. در حرف‌هایش هم اعلام کرد که من اشد برخورد را با شما خواهم داشت. ما هم در آخر به تحصن خود پایان دادیم و از این‌که خودشان چادرهای خود را آتش زدند تشکر کردیم. به این کسانی که باعث اختلاف و نفاق بین مسلمانان و شیعیان ایران شدند و باعث شدند خانواده‌ها‌، اقوام و بستگان در روی هم بایستند به این جریان خاتمه دادند متشکریم. نیروی انتظامی و سپاه زحمت کشیدند و گفتند ما بعدن پیگیری می‌کنیم.»

آیا پیش از این با دراویش نعمت‌الهی در شهر سروستان فارس برخورد شده بود؟

«از حدود سه سال پیش در روبه‌روی ساختمانی که محل برگزاری مجالس ما است، آقایان پایگاهی به رهبری امام‌جمعه‌ی شهر تشکیل دادند که هر شب جمعه سخن‌رانی و به ما توهین می‌کردند. ما هیچ گونه جوابی ندادیم. یکی از مشایخ ما بر ما منت گذاشتند و به سروستان آمدند و آن‌ها از ما خواستند که مهمان‌ها را رد کنیم. ما هم از این کار سر باز زدیم و مهمان خود را نگه داشتیم. چون ایشان دستور داشتند. در درویشی هر شخصی از مولای خود دستور می‌گیرد. ما به همین اندازه کفایت کردیم. چندین مرتبه از طریق پلیس اطلاعات و امنیت ما را احزار و سوال و جواب کردند که ابلاغ‌ها و اخطارها هم موجود است.»

فکر می‌کنید منشا عمده‌ی این احضارها و اخطارها در چیست؟ چه گروه‌هایی به دنبال این هستند که در بین مذهب‌های شیعه این اختلاف را به وجود بیاورند؟

«در پنج سال اخیر گروه‌هایی هستند که به عنوان گروه ناشناس معرفی شدند. حسنیه‌ی ما را در قم تخریب کردند که گفتند گروه ناشناس بودند. حسینیه‌ی اصفهان و بروجرد را خراب کردند و باز هم گفتند گروه ناشناس بودند.خانه‌ی یکی از برادران ما را خراب کردند و گفتند گروه ناشناس بودند. مولای ما را در علی‌آباد گناباد را گرفتند و گفتند گروه ناشناس بودند. مشخص نیست رهبری این گروه ناشناس با کیست و چه کاری انجام می‌دهند و هیچ هویت، مرکز و پایگاه خاصی هم ندارند.

متشکرم که صدای ما را به گوش جهانیان رساندید. این نکته را هم اضافه کنم که در این ماجرا و ماجراهایی که اتفاق افتاد نیروها و ارگان‌های دولتی با آن‌ها خیلی هم‌کاری داشتند. هیچ کس داد ما را نشنید و نخواستند که بشنوند.»

در همین رابطه «فرشید یدالهی» یکی از وکیل‌های درویش‌های نعمت‌الهی با تاکید بر این که اصولن درویش‌ها هیچ‌گاه اهل خشونت نیستند و آن‌ها در بین مردم شهرت به آرامش، صلح جویی و مدارا دارند، انتساب آتش کشیدن چادر‌های نمایشگاه فوق را بی‌اساس خواند و اشاره داشت که: «این حرکت نمی‌تواند کار درویش ها باشد. اساسن این درویش ها هستند که مورد تعرض و هجمه قرار دارند. درویش‌ها فقط پیش از این به فرمانداری مراجعه کرده و اظهار داشته‌اند که این نمایشگاه به عقاید و قطب‌های آن‌ها توهین کرده است. اما مورد توجه قرار نگرفته بود.»

وی ادامه می‌دهد: «آن‌چه ما شنیده‌ایم این است که از سوی خود لباش شخصی‌ها و ماموران این چادر‌ها به آتش کشیده شده است.»

اظهارات فرشید یدالهی یکی از وکیل‌های درویش‌های نعمت‌الهی در مورد حادثه امروز سروستان

لازم به اشاره است که موج تازه‌ای از احضار و دستگیری درویش‌ها در ایران آغاز شده است که در شهرها و مناطق مختلف صورت پذیرفته است. در شهرستان سروستان نیز پیش‌تر برخورد‌هایی با درویش‌های نعمت‌الهی در برگزاری مراسم و دعوت از میهمانان و سخن‌ران‌های آن‌ها توسط گروه‌هایی که به قول درویش‌ها «گم نام» خوانده می‌شوند، صورت گرفته است.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image