image

سرمقاله شماره 1

6 Feb 2011

مونوریل شماره یک

http://monorail-kl.com/PostDetail.aspx?PID=282
اردوان روزبه

ardavan.roozbeh@gmail.com

شروع هر کار خوب فارغ از رنج‌هایش، شیفتگی و لذت خاص خودش را دارد. یک روز دور هم جمع شدیم و هر کدام به فراخور حال از موانع و مسائل زندگی ایرانیان در این سرزمین استوایی گفتیم. بعد همه به اتفاق به این باور رسیدیم که امروز با داشتن خیل عظیمی از ایرانیان در مالزی، یکی باید پا پیش بگذارد و برای ایرانیان در مالزی بنویسد. از زندگی و از همه آن‌هایی که برای خواندن خوب است. مونوریل برای همین در دست شماست. می‌خواهیم از زندگی بنویسیم و با مشارکت شما در رسانه‌ای سهیم شویم که برای جامعه محلی ایرانیان در این‌جا تهیه و تولید می‌شود.
اما مونوریل چه‌طور از میان خیابان‌ها می‌گذرد؛ چه‌طور می‌آید و می‌رود و در بین ماست. این همان است که مونوریل را مونوریل می‌کند. از راهی به راهی دیگر و از جایی به جای دیگر، آدم‌ها در این راه کوتاه هم سفر و هم دل می‌شوند. مونوریل می‌آید و می‌رود و هست. در جایی که شاید در کنار یکدیگر بودن، هم فرصت باشد و هم تهدید. پس می‌خواهیم فرصت را غنیمت بدانیم. مثل مونوریل اگر می‌توانیم، سبب همراهی باشیم. اما باید همین اول بگویم بنا نیست از کسی حمایت شود. زبان گروه خاصی بودن و یا با کسی دشمنی کردن آرمان مونوریل نیست. ما با این باور مجله را منتشر می‌کنیم که الگوی‌مان صداقت، بی‌طرفی، آموزش و اطلاع‌رسانی باشد. اما می‌دانیم که باید مراقب بود این‌ها برای‌مان فقط یک شعار نشود.
شماره‌ای که پیش رو دارید، حاصل همراهی تیمی است که در کنار هم برای به شکل رساندن آن‌چه که می‌شود نامش را نشریه گذاشت هم پای هم کار کرد‌ه‌اند. خب راستش را بخواهید می‌دانیم که این ایده‌آل هم نیست اما شروع است. شروعی برای تمرین با هم بودن. این نشریه بنا نیست یک طرفه باشد. جایی برای ارائه همه نظرها و افکار در چهار چوب اخلاق رسانه. به کسی افترا نباید زد. نقل غلط نباید کرد و نباید بد‌آموز بود. آیا خط قرمز دیگری جز این وجود دارد؟ مونوریل بالنده می‌شود اگر شما بخواهید. بهتر می‌شود اگر شما بخواهید. جایی برای حرف زدن می‌شود اگر شما بخواهید.
از همین جا دست شما را در این پیش شماره می‌فشاریم. از ما انتقاد کنید و از ما بخواهید. اما قول بدهید که باشید.
خدایا چنان کن سر انجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار
اما چرا منوریل، نه؟ چرا مونوریل آری و منوریل نه. چیزی که بهتر است همین جا پاسخش را بدهیم. monorail  واژ‌ه‌ای بیگانه است. در حقیقت نمی‌توان به یقین گفت «منوریل» یا «مونوریل‌». در گوگل و متون منتشر شده و در تارنما‌های فارسی تقریبن به یک میزان از هر دو املا استفاده شده است، در سایت فرهنگستان زبان فارسی هم چیزی دستگیرمان نشد. در دو فرهنگ مرجع یعنی دایره‌المعارف بزرگ زبان فارسی «مصاحب» و همچنین فرهنگ کامل انگلیسی به فارسی آریانپور واژه  monorailوجود نداشت. اما دیدیم واژه‌هایی که مشابه بودند نظیر monograph را به این صورت با میم و واو نوشته‌اند یعنی مونوگراف.
چون توصیه فرهنگستان زبان فارسی در عدم تغییر رویه نگارش خط فارسی است، ما نیز تصمیم گرفتیم واژه مونوریل را به دنبال واژگان مشابهی که پیشتر وارد زبان فارسی شده‌اند، به همین صورت «مونوریل» بنویسیم.

 
کلیدواژه ها: , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image