image
گفت‌وگوی روز- پیرنیا، کلکسیونر موسیقی اصیل ایرانی

«عمرتو چون «گلها»ی تو جاویدان باد»

29 Oct 2011

http://radiokoocheh.com/article/132603

اردوان روزبه/ رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

بیست‌و‌هفتم اکتبر روز پاسداشت میراث شنیداری و دیداری از سوی یونسکو اعلام شده است. یکی از با‌ارزش‌ترین مجموعه‌های شنیداری در ایران مجموعه مشهور «گلها» است که توسط «داوود پیرنیا» در رادیو به راه افتاد.

«داوود پیرنیا» حقوق‌دان، پایه‌گذار و موسس کانون وکلا در ایران بود که در سال 1335 برنامه رادیویی «گلها» را ایجاد کرد. وی مبدع گروه موسیقی رادیو نیز بوده‌ است.

پیرنیا در زمان تحصیل علم حقوق در سوییس‌، نواختن پیانو را فرا گرفت، به مطالعه در زمینه موسیقی ایران پرداخت و به جمع‌آوری آهنگ‌های اصیل ایرانی همت گماشت. پس از آن گنجینه‌ای گران‌بها از موسیقی اصیل ایرانی را به یادگار گذاشت که از طریق این رسانه تازه تاسیس موسیقی فاخر ایرانی به گوش شنوندگان رسید.

وی به تشکیل ارکستری با شرکت نوازندگان‌، خوانندگان و آهنگ‌سازان صاحب نام آن دوره اقدام کرد که برنامه «گل‌های رنگارنگ » حاصل آن بود. اوایل برنامه «گلها» بیش‌تر خواندن شعر و هم‌راهی یک ساز بود که بعدها رفته رفته به آواز و موسیقی تبدیل شد. این برنامه از سال 1339 گسترش یافت و در دو قسمت «‌گل‌های ‌جاویدان» و «گل‌های رنگارنگ» اجرا می‌شد.

بعدها برنامه‌های متنوع دیگری با نام «گل‌های رنگارنگ»، «برگ سبز»، «یک شاخه گل» و «گل‌های صحرایی» نیز به «گل‌ها» اضافه شدند که هر یک از این برنامه‌ها بر موضوعی خاص تکیه داشت. یکی بر موسیقی، دیگری بر شعر، یکی بر شرح حال ادیبان، دیگری بر ترانه.

تلفیق زیبای شعر و موسیقی در گل‌ها باعث شد این برنامه از جذابیت‌های خاصی برخوردار شود و محبوبیت و استقبال مردم را به دنبال داشته باشد.

بنیاد «گل‌های جاویدان»، میراث فرهنگی داود پیرنیا به کوشش «منصوره پیرنیا» و «داریوش پیرنیا» ایجاد شد که در جهت شناخت، حفظ و گسترش معارف ایرانی، مجموعه گل‌های جاویدان، گل‌های رنگارنگ، گل‌های صحرایی، برگ سبز، یک شاخه گل، گل‌های تازه و گلچین هفته و تک‌نوازان را با کیفیت عالی در بیش از دوهزاروپانصد برنامه و قطعه به طور دیجیتال تهیه و در مجموعه «گنج‌واره گلهای جاویدان» جمع‌آوری کرده است.

در گفت‌وگوی امروز اردوان روزبه، «داریوش پیر‌نیا» فرزند داوود پیرنیا از تاریخ‌چه گلها و «منصوره پیر‌نیا» عروس وی در خصوص چگونگی جمع‌آوری این آثار سخن گفته‌اند.

گالری:

«گلهایی که همیشه جاویدان ماند»

 

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image