image
گفت‌وگوی روز - نقی محمودی وکیل فعال‌های آذربایجانی

«امنیت حرف تعریف نشده برای وکیل ایرانی»

11 Sep 2011

http://radiokoocheh.com/article/125268

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

در حالی که برای چهارمین بار پروانه وکالت «نقی محمودی» وکیل دعاوی در تبریز باطل شده است، این وکیل پس از مراجعه ماموران انتظامی و امنیتی به دفتر کارش به جهت احساس عدم امنیت از ایران خارج شده است.

آقای محمودی پیش از این پرونده وکالت تعدادی از فعالان مدنی و دانش‌جویی را در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی بر عهده داشت. این وکیل که نه سال است مشغول به وکالت است در یادداشتی کوتاه با عنوان «جمهوری اسلامی معجزه می‌کند سه بار در طول چهار سال ممنوع‌الوکاله شدم»، خبر از ابطال پروانه وکالتش داده است. او در این یادداشت به مسایلی که در نه سال وکالتش بر او رفته است اشاره می‌کند و می‌گوید: «پروانه‌ی وکالتم را به بهانه‌ی تمدید گرفته و اقدام به غصب آن کرده وارتکاب تخلف را به من نسبت دادند» او هم‌چنین اشاره می‌کند: «در ادامه‌ی این اقدامات غیر‌قانونی عصر روز شنبه پنجم شهریور ماه سال جاری و زمانی که در دفتر کارم حضور نداشتم چندین نفر با لباس شخصی مراجعه و از هم‌کارم سراغم را گرفته بودند‌. فردای همان روز و با احساس جدیت دستگیری‌ام از کشور بالجبار خارج شدم. »

در گفت‌و‌گویی با نقی محمودی وکیل دعاوی که از ایران خارج شده است از او خواستم نگاهش را به امنیت حرفه‌ای وکیل‌ها در ایران، دلیل خروجش از کشور و شرایط فعالیت در حوزه وکالت بگوید:

به تازگی مطلع شدیم از ایران خارج شدید. دلیل اصلی خروج شما از کشور چه بوده است؟

دلیل اصلی شدت خطر دستگیری بود. روز قبل از خروج من از ایران به دفترم مراجعه کرده بودند و من خوش‌بختانه آن‌جا حضور نداشتم. سه، چهار نفر با لباس شخصی سراغ من را از هم‌کارم گرفته و اتاق‌های دفترم را گشته بودند و من بعد از اطلاع از این امر مجبور به خروج از کشور شدم. البته یک ماه قبل از آن هم اخطاریه‌ای برای من ارسال کرده بودند که خود را به کلانتری ارجاعات قضاییه دادگستری تبریز معرفی کنم و چون علت حضور و احضار من مشخص نشده بود، به این امر اقدام نکردم و حاضر به حضور در مرجع مذکور نشدم.

متاسفانه در وضعیت فعلی وکالت از جمله شغل‌هایی است که هیچ امنیتی ندارد و جزو زیان‌بارترین شغل‌های موجود است

حدود سه ماه قبل از آن برای سومین بار در طول چهار سال ممنوع‌الوکاله شدم و پس از آن به دیوان عدالت اداری شکایت کردم که این شکایت در دیوان مذکور قبول شد و دستور موقتی مبنی بر ادامه فعالیت وکالتی من صادر کردند اما متاسفانه تحت فشار اداره اطلاعات بعد از دو ماه دستور موقت صادره از سوی دیوان عدالت اداری توسط همان شعبه لغو شد و مجددن اقدام به صدور بخش‌نامه به دادگستری آذربایجان شرقی مبنی بر عدم امکان فعالیت من در زمینه وکالت کردند.

به نظر شما چه تعریفی می‌توان از امنیت شغلی وکالت داشت؟

متاسفانه در وضعیت فعلی وکالت از جمله شغل‌هایی است که هیچ امنیتی ندارد و جزو زیان‌بارترین شغل‌های موجود است. حاکمیت جمهوری اسلامی با توجه به نقشی که وکلای متهمان سیاسی در ارتباط با دفاع از این افراد بر عهده می‌گیرند، سعی وافری در ممانعت از این امر و جلوگیری از دفاع این وکلا دارد و نتیجه عمده این مسئله در حقیقت انسداد هر‌گونه فعالیت سیاسی و مدنی در ایران است. چرا که وکلایی که در زمینه دفاع از حقوق متهان سیاسی فعالیت می‌کنند به عنوان خار چشمی در درون چشم حاکمیت عمل می‌کنند. چرا که اتهامات سنگینی که توسط حاکمیت به متهمان سیاسی، مدنی و اجتماعی وارد می‌شود وکلای حقوق بشری و وکلای متهمان سیاسی آن‌ها را دفع می‌کنند و این مورد در نظر جمهوری اسلامی به عنوان یک خطر بزرگ و اقدام علیه امنیت محسوب می‌شود.

وقتی وکلا نتوانند ادامه کار دهند، وضعیت متهمان سیاسی و فعالان مدنی چه خواهد شد؟

این سوال را یکی از دوستان من هم پرسیده بود و باید بگویم متاسفانه وضعیت وخیم‌تر از گذشته خواهد شد. در تبریز و ارومیه تعداد زیادی از فعالین مدنی آذربایجان دستگیر شده‌اند و در اداره اطلاعات و زندان تبریز به سر می‌برند. متاسفانه سه نفر از وکلایی که در زمینه دفاع از متهمان سیاسی آذربایجان فعالیت می‌کردند به نوعی از این حیطه دور شدند. من یکی از این افراد هستم، هم‌کار دیگرم آقای «موسی برزین خلیفه‌لو» از دوم شهریور ماه در زندان تبریز و یا اداره اطلاعات تبریز به سر می‌برد و هم‌کار دیگرم آقای «عباس جمالی» با پرونده کذایی و ساختگی رابطه نامشروع به نوعی به سکوت وادار شدند. بر همین اساس متاسفانه در وضعیت فعلی وکیلی که به صورت حرفه‌ای بتواند از متهمان سیاسی و مدنی آذربایجان دفاع کند‌، وجود ندارد.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image