image
گفت‌وگوی روز- فرشید یدالهی یکی از وکیل‌های درویش‌های نعمت‌الهی

«حرکت‌های فراقانونی در کوار مانند قبل بی‌پاسخ»

5 Sep 2011

http://radiokoocheh.com/article/124129

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

در پی وقوعدرگیری بین درویش‌های نعمت‌الهیدر شهرستان کوار و طرف‌داران یک طلبه در این شهر هنوز روند دستگیری درویش‌های نعمت‌الهی در این شهرستان تا روز دوشنبه پنجم سپتامبر ادامه دارد.

این در حالی است که پیش از این نیز دو تن از وکیل‌های درویش‌های نعمت‌الهی به نام «علی اسلامی» و «افشین کرم‌پور» به هم‌راه یک استاد‌یار دانش‌گاه به نام «غلام‌رضا شیرزادی» و چند نفر از هم‌راهان وی که برای مذاکره به فرمان‌داری این شهر مراجعه کرده بودند نیز دستگیر شده و بنابر اظهار «فرشید یدالهی» یکی دیگر از وکیل‌های درویش‌های نعمت‌الهی نزدیک به چهل نفر از مریدان این گرایش اعتقادی تا روز یک‌شنبه توسط عامل‌های امنیتی و انتظامی دستگیر و به زندان منتقل شده‌اند.

این درگیری از زمانی آغاز شد که بنابر اظهار برخی از درویش‌های ساکن کوار به رادیو کوچه، طلبه‌ای ساکن این شهر با انتشار بیانیه‌هایی بر علیه درویش‌ها مردم را دعوت به برخورد با مریدان این گرایش اعتقادی کرده بود.

این موضوع موجب به راه افتادن تظاهراتی بر علیه درویش‌های نعمت‌الهی شهرستان کوار در روز جمعه و توسط برخی از شرکت‌کنندگان در نماز جمعه این شهر شد که با پرتاب سنگ به مکان‌های این درویش‌ها به درگیری و خشونت گرایید و موجب رویارویی درویش‌های این شهرستان با این افراد نیز شد. ساعت‌هایی بعد این درگیری با ورود نیروهای ضد شورش و پرتاب گاز اشک‌آور به سوی درویش‌هایی که منزل‌های‌شان مورد هدف بوده شرایط شکل جدی‌تری به خود گرفت. از سویی دیگر برخی سایت‌های خبری داخلی در روز جمعه اشاره کرده بودند که درگیری از سوی درویش‌ها با سلاح گرم آغاز شده بوده است.

پس از این درگیری‌ها به نظر می‌رسد اینک دست‌گاه‌های امنیتی و انتظامی اقدام به دستگیری خانه به خانه تعدادی از این درویش‌‌ها کرده‌اند

اما پس از این درگیری‌ها به نظر می‌رسد اینک دست‌گاه‌های امنیتی و انتظامی اقدام به دستگیری خانه به خانه تعدادی از این درویش‌‌ها کرده‌اند. در روز شنبه سوم سپتامبر این نیرو‌ها برای دستگیری «شهباز زارع» و«امان‌اله چراغی» رفته که به دلیل عدم حضور آن‌ها در منزل، پدران‌شان را دستگیر کرده‌اند.

هم‌چنین در روز یک‌شنبه نیز در ساعت‌های اولیه بامداد «عبدالرضا آرایش» یکی دیگر از درویش‌های این شهر دستگیر شده است. هم‌چنین خبرها اشاره دارد که به دلیل اعلام هم‌‌بستگی سایر درویش‌های نعمت‌الهی با هم‌کیشان خود در کوار و حرکت به سمت این شهرستان، ورودی‌های آن توسط نیروهای انتظامی کنترل می‌شود. برخی گزارش‌ها اشاره به دستگیری بیش از دوازده نفر از این افراد در مبادی ورودی دارد. بنابر اظهار یکی از سایت‌های نزدیک به این درویش‌ها نیز در روز یک‌شنبه چهارم سپتامبر در جریان درگیری نیروی انتظامی و افراد موسوم به لباس شخصی با تعدادی از درویش‌های گنابادی سروستان که قصد ورود به شهرستان کوار را داشته‌اند، پنج تن از درویش‌ها به نام‌های «ابراهیم فضلی»، «اصغر کریمی»، «محمد‌علی سعیدی» و «وحید بنانی» و فردی دیگر هدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند.

در خصوص آخرین رخداد‌ها در شهرستان کوار، دستگیری دو تن از وکیل‌های این درویش‌ها با فرشید یدالهی یکی دیگر از وکیل‌های درویش‌های نعمت‌الهی گنابادی در شیراز گفت‌و‌گو کرده‌ام:

چند روزی است از شهر کوار خبرهایی از درگیری درویش‌های نعمت‌الهی و برخی افراد شنیده می‌شود. توضیح دهید چه اتفاقی در این شهر افتاده است.

طلبه جوانی در شهرستان کوار مدتی با تهیه سی‌دی، اعلامیه و بروشور نیروهای بسیجی را بر علیه دراویش تحریک می‌کرده و پیرو این اقدام نیروهای منسوب به بسیج و طلبه‌ها راه‌پیمایی در روز جمعه در این شهر برگزار کردند که در آن به سمت مغازه‌ها و منازل دراویش حمله‌ور شدند و منجر به درگیری شد. دراویش شب‌های جمعه و دوشنبه مجلس عبادی دارند که می‌خواستند آن را برگزار کنند و فرمان‌دار کوار هم‌کاران بنده آقای اسلامی، کرم‌پور و شیرزادی را دعوت کردند که در خصوص امنیت شهرستان با آن‌ها صحبت داشته باشند اما در طی مراجعه هم‌کاران به فرمان‌داری، آن‌ها را بازداشت کردند.

امروز عصر که مجالس درویشی برگزار شد نیز تعدادی از دراویش را دستگیر کردند و در مدخل ورودی شهرستان کوار هم به سوی عده‌ای از دراویش تیراندازی شد و پنج نفر از آن‌ها زخمی شدند که حال یکی از آن‌ها وخیم است.

برخی از منابع خبری نزدیک به حاکمیت نظیر تابناک و چند منبع خبری دیگر اظهار داشتند که دراویش نعمت‌الهی هم بر روی افراد تیر‌اندازی کردند. آیا این خبر را تایید می‌کنید؟

من در منطقه حضور ندارم و این خبر را تایید نمی‌کنم. آن‌طور که من شنیدم نیروهای لباس شخصی و منسوب به بسیج در آن روز در درگیری حضور داشتند و تیراندازی از طرف آن‌ها بوده است.

دراویش نه اهل درگیری و نه اهل آشوب هستند

نیروهای امنیتی، لباس شخصی و بسیج در همه جا حضور دارند و افراد را هر‌طور دوست داشته باشند بازجویی می‌کنند، از آن‌ها کارت شناسایی و عکس می‌گیرند و  دستگیر می‌کنند و مشخص نیست تحت نظر کدام ارگان این اقدام‌ها را انجام می‌دهند.

دراویش نه اهل درگیری و نه اهل آشوب هستند. مدت‌ها است که در این شهرستان مجلس داشتند و هیچ درگیری و اختلافی با کسی نداشتند. این افراد متحجر و معاند با تصوف هستند که با اقدام‌های نابخردانه خود باعث ایجاد جو آشوب و بلوا در منطقه شده‌اند. آن‌طور که من شنیدم حدودن چهل نفر دستگیر شدند.

آماری از تعداد درویش‌هایی که در شهرستان کوار زندگی می‌کنند دارید؟

آمار دقیقی در دست ندارم اما حدودن از دوهزار نفر بیش‌تر هستند.

آقای یدالهی پیش‌تر هم در شهرهای مختلف شاهد این درگیری‌ها بودیم. آیا تاکنون دراویش نعمت‌الهی تلاشی داشتند با یک ترکیب معلوم و مشخصی برای جلوگیری از این حرکات فراقانونی به دست‌گاه قضایی مراجعه کنند؟

دراویش بارها این مسئله را به مسوولین نظام اعلام کردند و طی نامه به مقام رهبری، مسوولین قضایی، وزارت کشور و ریاست جمهوری از آن‌ها خواستند مانند یک شهروند ایرانی با دراویش رفتار و مطابق قانون اساسی با آن‌ها برخورد شود اما متاسفانه در پی شکایت‌هایی که دراویش داشتند خود به جای متهم قرار گرفتند و به شکایت‌های آن‌ها رسیدگی نشده است.

همیشه با جو‌سازی اقداماتی که علیه دراویش می‌شود را منقلب می‌کنند و آن را برعکس جلوه می‌دهند و با اخبار نادرست طوری اعلام می‌کنند که دراویش اقدام‌هایی انجام دادند. درصورتی که هیچ اقدامی عیله هیچ شخصی انجام ندادند و تنها به عبادت و کارهای خود مشغولند و مانند سایر آحاد جامعه زندگی می‌کنند.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image