image

«رادیو کوچه، نه برای یک مشرب بلکه برای همه»

11 Jul 2011

http://radiokoocheh.com/article/115575

اردوان روزبه / سردبیر

سرمقاله

این روزها که کوچه به سختی مسیر خود را برای ادامه راه و بهبود طی می‌کند، به نظر می‌رسد گفتن این موضوع خالی از لطف نباشد که این گروه از ابتدای شروع به کار با این منظر وارد جهان رسانه‌ای شد که باید همه حق داشته باشند اظهارات و ایده‌های خود را در آن بیابند و یا در آن بنویسند.

ما خواستیم از همان ابتدا که زبان یک گروه نباشیم. برای یک تفکر ننویسم و همواره بر این باور باشیم که نیاز به تکرار این حرف داریم که «ما با معیار ایجاد یک بستر برای تضارب افکار و آرا کوچه را به راه انداختیم.» ما برای ارتباط مردم با مردم کارمان را آغاز کردیم. راوی شدیم از خود شما به شما.

و آن شد که امروز کوچه خود را موظف به انتقال دیدگاه‌ها از مشرب‌های مختلف با نظر‌های متفاوت و متنوع می‌داند و به پای این‌که باید به تمامی آن‌ها توجه کرد -حداقل وظیفه کاری خود یعنی انتقال دیدگاه‌ها و به عرصه نظر گذاردنش- ایستاده است.

من به شخصه در جای‌گاه سردبیر این رسانه کوچک امیدوار هستم کارنامه «رادیو کوچه» در این نزدیک به بیست ماه کار گواه این مدعا باشد. برای من و هم‌کارانم انتقال دیدگاه‌های هم‌وطنانم در اقصا نقاط ایران و خارج از ایران یک وظیفه محسوب شده است. البته اذعان می‌کنم راه بسیار طولانی‌تر از این حرف‌ها است. برخی از مطلب‌ها هم در نقد جریان‌ها و نحله‌های فکری که به نظر برخی از دوستان نیز جای اعتراض داشته است در رادیو فرصت حضور یافته است، اما امیدوار هستیم که با پاسخ منطقی و نقد منصفانه در این میانه نظرها به نقد کشیده شود. از طرفی ما با افتخار می‌گوییم هم‌راهان خوبی از سایر کشورهای پارسی زبان نیز داشته‌ایم. افغانستان و تاجیکستان هروز با رادیو کوچه، آمار‌های ما نشان می‌دهد مخاطب‌های خوب‌مان را در این کشورها نیز داریم. حضور مداوم خبرنگاران هم‌راه ما در این دو کشور نیز بسیاری را هم‌راه و هم‌دل کرده است.

حال بیست ماه از عمر کوچه ما گذشته است. نزدیک به چهارده‌هزار نوشته و بیش از پانصد برنامه روزانه زنده و قریب به پنچ هزار پادکست رادیویی برای هم‌راهی با شما و هم‌دلی‌ها تهیه شده است. می‌خواهم شما بدانید که تیم کوچه که با دو نفر آغاز به کار کرد امروز نزدیک به پنجاه هم‌کار در بخش‌های مختلف و در اقصا نقاط جهان دارد. کسانی که بی‌شک تعداد زیادی از آن‌ها که از سر وظیفه اعتقادی و یا مهر و علاقه به مردم‌شان بی‌چشم داشت هم‌راه کوچه بوده‌اند و تعدادی نیز که از سر ضرورت و شرایط نیز با اندکی دریافت به قامت تمام وجود، هم‌راه کوچه بوده‌اند، مشتاق و پر‌انرژی با نگاهی به هم‌دلی شما سعی در بیش‌تر در کنار شما بودن دارند.

راه بسیار طولانی است و ما نیز می‌دانیم بسیار عیب‌ها و آک‌ها بر ما وارد است. هنوز بسیاری از ایده‌های‌مان را درست نتوانستیم عملی کنیم، هنوز در اجرای بسیاری از ایده‌های‌مان لنگ می‌زنیم و هنوز اشتباه داریم. گاه غلط گفته می‌شود، گاه غلط نوشته می‌شود یا کیفیت صدا خوب نیست و یا خیلی از ایراد‌های دیگر که بر کار خودمان وارد می‌دانیم اما، اما می‌خواهم در این نوشته که به نمایندگی از تمام بچه‌های کوچه است بگویم همه با عشق و امید به ایرانی آباد و آزاد تلاش می‌کنند و این سهو‌ها باید اصلاح شود و می‌شود، اما سهو است و عمد فقط تلاش برای ارتباط با مردمی است که همه ما وام‌دارشان هستیم.

از کوچه انتقاد کنید، برای‌مان بنویسد، حتا اگر عصبانی هستید به خودمان بگویید. اجازه بدهید ما هم بشنویم. شاید توانستیم رفع مشکل کنیم. شما مخاطب ما هستید و ما عضو کوچکی از جامعه ایرانی. بگذارید با آرامش خاطر با دیدن آمار‌ها و عدد‌ها بگویم که حداقل ما را در بین خود پذیرفته‌اید پس:

«این نامه سپاس از شماست برای این‌که کوچه را دوست خود دانستید.»

 

 

 

 
کلیدواژه ها: , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image