image
قرعه‌کشی امسال باطل اعلام شد

«گرین کارتی که دود می‌شود»

1 Jul 2011

http://radiokoocheh.com/article/114076

اردوان روزبه‌ / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

گروه مشاوران فلان، هم‌راه شما در گرفتن لاتاری، ثبت‌نام لاتاری گرین کارت آمریکا پایان یافت، با پنجاه دلار آینده خودتان را در آمریکا بسازید…

این از نوشته‌های بسیاری از سایت‌ها و شرکت‌هایی است که این روزها هر روز بر تعداد آن به زبان پارسی افزوده می‌شود. شرکت‌هایی که انگار احساس نیاز را خوب یافته‌اند و می‌دانند که رفتن به آمریکا با گرین کارت اگر‌چه می‌تواند مانند یک رویا باشد، اما با توجه به سیاست وزارت خارجه آمریکا در زمینه اجازه اقامت افراد خارجی در ایالات متحده یک واقعیت است که رخ می‌دهد. هر ساله در قالب طرح قرعه‌کشی برای دریافت گرین کارت وزارت خارچه آمریکا یک لاتاری برگزار می‌کند که بر اساس سهمیه‌بندی‌های مختلف افرادی که در قرعه‌کشی شرکت می‌کنند با برنده شدن می‌توانند در صورت کسب شرایط و تایید برای زندگی راهی ایالات متحده شوند.

برای بسیاری این یک رویا بیش‌تر می‌نماید، اما حقیقت دارد. کم نیستند کسانی که از همین طریق به زعم خود به سرزمین فرصت‌های‌شان سفر کرده‌اند و مقیم شده‌اند.

این شده است که هر ساله بر تعداد کسانی که در قرعه‌کشی یا همان لاتاری گرین کارت شرکت می‌کنند افزوده می‌شود.

اما برای کسانی که در این برنامه برای لاتاری سال دوهزار و دوازده که در بین تاریخ‌های پنجم اکتبر تا سه نوامبر سال دوهزار و ده برگزار شد، شرکت کردند دوره خوبی نبوده است. یا شاید دور «خوف» و «رجا» بوده است. چرا که وزارت امور خارجه آمریکا با ارسال نامه‌ای به شرکت‌کنند‌گان اعلام کرد که به‌دلیل بروز اشتباه نرم‌افزاری در کامپیوترهای دولت آمریکا و عدم وجود اطمینان از انجام صحیح و عادلانه این قرعه‌کشی ذکرشده، به‌صورت کامل باطل اعلام شده است.

به اعلام مقامات آمریکایی، قرعه‌کشی جدید با استفاده از داده‌های دوره پیشین انجام و نتایج آن پس از ۱۵ ژوئیه سال ۲۰۱۱ اعلام خواهد شد. کلیه کسانی که در قرعه‌کشی ثبت‌نام کرده‌اند و مدارک‌شان بدون نقص تشخیص داده شده به‌صورت خودکار مجدد در این قرعه‌کشی جدید شرکت داده خواهند شد.

برای کسانی که در این برنامه برای لاتاری سال دوهزار و دوازده که در بین تاریخ‌های پنجم اکتبر تا سه نوامبر سال دوهزار و ده برگزار شد، شرکت کردند دوره خوبی نبوده است

این روی‌داد اعتراض‌هایی را نیز به هم‌راه داشته است. از جمله گروهی از کسانی که به‌این شرایط اعتراض داشتند با تشکیل سایتی نسبت به طرح نظر خود و هم‌چنین یافتن دیگر کسانی که شرایط‌شان تغییر کرده است سعی در ارتباط بین معترض‌ها داشته‌اند. آن‌ها قرار است با هم به این رخ‌داد بپردازند، یک‌دیگر را بیابند و از این شرایط بگویند.

«بابک نوری» یکی از کسانی است که در راه‌اندازی این سایت برای هم‌آیش کسانی که معترض به این رخ‌داد بودند، نقش داشته است. او و هم‌رانش سایتی را به راه انداخته‌اند که در آن کسانی که اعتراض دارند عضو خواهند شد. اما چرا و چه هدفی دنبال می‌شود را از زبان خود او بشنوید:

آقای نوری شما یکی از کسانی هستید که دست‌اندر کار راه انداختن یک وب‌سایت هستید برای ریجیستر‌کردن آدم‌هایی که در لاتاری 2012 آمریکا شرکت کرده و به نوعی درگیر یک رخ‌داد شده‌اند که ظاهرن با سال‌های دیگر فرق می‌کرده است. در ابتدا به ما بگویید که چه اتفاقی در لاتاری گرین کارت سال 2012 آمریکا افتاده است؟

با سلام خدمت شما به‌طور کوتاه عرض کنم که گرین کارت امسال قرار بود اول می نتایج‌اش اعلام شود، و  همین‌طور هم شد ولی بعد از مدت کوتاهی  (department of space) کل نتایج باطل اعلام شد و دلیل‌اش را یک اشکال کامپیوتر‌ی در انگوریتمی که کار سلکشن را انجام می‌داده است، اعلام کردند. قرار است که دوباره این‌کار را تکرار کنند ولی مشکلی این‌جاست که عده‌ای در فرصتی که این نتایج اعلام شده بود جواب‌ها را دیده‌اند و می‌دانند که برنده بوده‌اند و این مسئله برای این‌ها شرایط  خیلی سختی را ایجاد کرده است که فکر می‌کردند برنده شده‌اند و بعد متوجه شده‌اند که کل نتایج باطل اعلام شده است.

آیا این سازمان از نظر قوانین ایالات متحده، این اجازه را نداشته برای این‌که باطل اعلام کند؟ و ایا این دفعه اول است که این اتفاق دارد می‌افتد؟

واقعن اگر این شرایط با قوانین مطابقت نداشته باشد، این‌ها باید این کار را می‌کردند. یعنی نمی‌توانستند که باطل نکنند چون در آن‌وقت طبق قوانین این‌کار را انجام نداده بودند. اما مشکل این‌جاست که به‌نظر می‌رسد دلیلی که این‌ها برای باطل‌کردن داشتند، در واقع مطابق با قانون نیست. یعنی توجیهی که این‌ها می‌کنند اشتباه است و این چیزی است که بیش‌تر بچه‌هایی که شرکت کرده بودند، این‌طوری تصور دارند که کسی بتواند به‌طور ساده قضاوت کند که آیا  (department of space) کار درست را انجام داده است؟ یا  آیا کسانی که برنده شده‌اند فکر می‌کنند که این‌کار درست را دارند انجام می‌دهند؟

چرا این موضوع می‌تواند حساسیت برای گروه داشته باشد؟ یعنی بعد از راه انداختن این سایت که یک کار گروهی است توسط شما و دیگر دوستان‌تان، چه نتیجه‌ای از این‌کار خواهید گرفت، که آدم‌ها دور هم جمع شده، بیایند اعلام کنند و یک‌جور عکس‌العمل نشان دهند و خودشان را ریجستر کنند. فکر می‌کنید  این چه چیزی را دنبال خواهد کرد؟

وقتی شما فکر می‌کنید حقی از شما ضایع شده و یا شرایط خوبی دارد از شما گرفته می‌شود، حداقل کاری که می‌توانید انجام دهید این است که اعتراض کرده و سعی کنید صدای‌تان را به مقامات مسوول برسانید. اولین هدف این گروه هم صد‌در‌صد همین است. وقتی همه با هم جمع شوند می‌توانند یک صدای رساتری داشته باشند و اعتراض‌شان را به مقامات اعلام کنند و امیدوار باشند که آن‌ها بتوانند مسایل را دقیق‌تر بررسی کنند و اگر که این‌جا حقی دارد از عده‌ای ضایع می‌شود، جلوی آن گرفته شود.

فکر می‌کنید چند ایرانی در این برنامه شرکت کرده‌اند؟ و آیا سایتی که شما راه انداخته‌اید (Green card result) قرار است که فقط ایرانی‌ها به سراغ‌اش بروند؟

نه چون تقریبن در این سایت به غیر از چند کشور معدود که استثنا هستند، از همه دنیا شرکت می‌کنند بقیه همه می‌توانند شرکت کنند و  ایرانی‌ها هم مثل بقیه شرکت‌کننده دارند و من الان آمار دقیق‌شان را این‌جا ندارم که خدمت‌تان اعلام کنم ولی می‌دانم که یک بخش کوچکی از شرکت‌کننده‌ها ایرانی هستند.

لطفن اطلاعات بیش‌تری در مورد سایت به ما بدهید. سایتی که راه انداخته‌اید و قرار است که همه در آن ریجستر کنند، تاکنون چند نفر ریجستر کرده‌اند و چه‌قدر مورد حمایت قرار گرفته است؟

این کار چون گروهی است و در واقع امکانات خیلی محدودی دارد، با همین امکانات محدود ما توانستیم ظرف مدت خیلی کوتاهی یعنی کم‌تر از پنج‌روز از روزی که سایت شروع شده، حدود چهارده‌هزار نفر را  ریجیستر کنیم. چهارده‌هزار نفر به روی سایت آمده‌ و مشخصات خودشان را اعلام و در این حرکت گروهی شرکت کرده‌اند. که فکر می‌کنم عدد قابل توجهی در ظرف مدت کوتاهی است.

ما داریم سعی می‌کنیم که یک سری حرکت‌ها را انجام دهیم. با «مدیا» در تماس هستیم و سعی در نامه‌نگاری با بخش‌های دولت و خود (department of space) را داریم و با چند وکیل مختلف در تماس هستیم و از این‌ها مشاوره می‌گیریم که ببینیم واقعن چه حرکتی می‌شود در سطوح مختلف یعنی در سطح مدیا، نامه‌نگاری با مقامات دولتی و حتا شاید مراحل پیش‌رفته‌تر و داشتن یک وکیل برای این‌کار‌، اگر که شرایط‌اش مناسب باشد و بشود این‌کار را انجام داد.

آقای بابک شما خودتان جزو  کسانی هستید که در این گرین کارت 2012 شرکت کرده‌اید؟

نه من فقط  به این گروه کمک می‌کنم و خودم شرکت‌کننده نیستم.‌

فراموش نکنید:

برای باخبر شدن از نتایج این قرعه کشی‌های جدید با استفاده از شماره‌های ره‌گیری قبلی خود می‌توانید از نتیجه قرعه‌کشی جدیدی که پس از ۱۵ ژوئیه اعلام خواهد شد:

http://www.dvlottery.state.gov

هم چنین اگر شما هم از کسانی هستید که دل شکسته‌ی این رخ‌دادید، می‌توانید به این سایت مراجعه کنید و هم‌راه این هم‌آیش شوید:

http://www.greencardresults.com/

 

 

 

 
کلیدواژه ها: , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image