image
یادمان هاله و عزت‌اله سحابی در دانش‌گاه جرج واشینگتن

«آرامش و صداقت یک مبارز برای همه عمر»

7 Jun 2011

http://radiokoocheh.com/article/110041

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

اینان مرگ را سرودی کرده‌اند / اینان مرگ را/ چندان شکوهمند و بلند آواز کرده‌اند/ که بهار/ چنان چون آواری/ بر رگ دوزخ خزیده است.

احمد شاملو

با همت انجمن دانش‌جویان ایرانی دموکراسی‌خواه دانش‌گاه جرج واشنگتن مراسمی برای بزرگ‌داشت عزت‌اله سحابی و هاله فرزندش در روز یک‌شنبه پنجم ماه ژوئن در محل سالن اجتماعات این دانش‌گاه برگزار شد.

در این مراسم که نزدیک به یک‌صد و پنجاه نقر از علاقه‌مندان شرکت کرده بودند به نقل خاطرات از عزت‌اله سحابی و طرح دیدگاه‌های وی پرداخته شد. سخن‌ران های این جلسه عبارت بودند از نور‌الدین غروی، مهدی نوربخش، زهرا علی‌جانی و علی افشاری.

هم‌چنین در بخش‌هایی از برنامه فیلم‌هایی از عزت‌اله سحابی و هاله دختر وی که در روز تشییع جنازه پدرش به دلیل درگیری باماموران و فشار وارده سکته کرده و فوت کرده بود، پخش شد. لازم به توضیح است انجمن دانش‌جویان ایرانی دموکراسی خواه یکی از برگزارکنندگان مراسم و مناسبت‌هایی است که به جنبش اعتراضی در ایران بر می‌گردد.

عزت‌اله سحابی متولد ۱۳۰۹ در تهران و فرزند یداله سحابی از رهبران ملی مذهبی بود. او رهبر شورای فعالان ملی مذهبی ایران، روزنامه‌نگار، عضو شورای بازنگری قانون اساسی، نماینده مردم تهران در اولین مجلس خبرگان قانون اساسی و رییس سازمان برنامه بودجه در دولت مهدی بازرگان بود که بعد‌تر به دلیل موضع‌های انتقادی نسبت به حاکمیت به زندان رفت. او مدیر مسوول نشریه ایران فردا نیز بود که پس از دستگیری در سال هفتاد و نه شمسی از سوی دادگاه انقلاب توقیف شد.

هم‌چنین هاله سحابی دختر وی نیز فعال حقوق زنان و یکی از زنان معترض به سیاست‌های حاکمیت در ایران بود که به زندان نیز رفته بود. هاله سحابی ارتباط نزدیکی با فعالان زن داشت که مرگ او موجب تاثیر زیادی بر این گروه شد.

علی افشاری یکی از سخن‌ران‌های این مراسم با اشاره به استقبال ایرانی‌های مقیم واشینگتن از این برنامه به کوچه گفت:

آقای افشاری شما یکی از سخن‌رانان جلسه امروز بودید. خواهش می‌کنم در مورد آقای سحابی و هدف از برگزاری این جلسه صحبت کنید.

من از قسمت دوم سوالتان شروع می‌کنم. هدف از این جلسه تکریم و بزرگ‌داشت شخصیت مهندس سحابی و هم‌چنین شهید هاله سحابی بود ما به سهم و بضاعت خودمان می‌خواستیم وظیفه اخلاقی خود را انجام دهیم و در عین حال فکر می‌کنیم این موضوع فقط شخصی نیست و بلکه مهندس سحابی با توجه به جای‌گاه سیاسی و اجتماعی ایران داشت در اصل این تکریم و بزرگ‌داشت بخشی از مبارزات جاری در جامعه ما برای آزادی، دموکراسی و رهایی است و در اصل مهندس سحابی و دختر ایشان که مظلومانه چشم بر این دنیا بست مرگ وی مانند آواری بود که بر سر همه خراب شد و عدت، خشونت و بی‌رحمی که متاسفانه حاکمیت انجام داد به هر حال این خاندان خاندان بزرگی هستند و از این منظر بود که این برنامه برگزار شد و فکر می‌کنیم که این خاندان یک ذخیره گران‌قدر و ارزش‌مند برای جامعه ایران هستند.

مهندس سحابی روابطش را بر اساس هم‌سویی سیاسی و اعتقادی تنظیم نمی‌کرد و خیلی بزرگ‌تر می‌اندیشید و ایران را برای همه ایرانیان می‌خواست و با هر فکر و ایدئولوژی و نژاد و رنگ و زبان و این خصایل مهمی بود که این جای‌گاه والا و برجسته را به مهندس سحابی بخشید

اما من در بحث‌هایم سعی کردم بپردازم که چرا مهندس سحابی شخصیت تاثیرگذار و مطرحی حداقل در چهار دهه اخیر ایران بود و پاسخ من به این سوال این بود که در اصل مهندس آرا و دیدگاه خاص سیاسی اقتصادی و مذهبی وی نبود که برجستگی را برای وی ایجاد کرد بلکه منش و مرام و شخصیت مهندس بود که من سعی کردم آن را باز کنم و در این فرصت کوتاه بر دو نکته دست می‌گذارم. یکی عشق و علاقه عمیق مهندس به ایران و ایرانی بود و مسئله حفظ تمامیت ارضی و رعایت منافع ملی ایران است که من اسم مهندس را دیده‌بان منافع ایران می‌گذارم. دومین خصلت باز‌می‌گردد به ایثار و فداکاری که مهندس داشت و همیشه برای پرداخت هزینه در راه آزادی کشور و مردم و میهن پیش‌گام بود و استقبال می‌کرد و حتا علی‌رغم این‌که مهندس همیشه در سطوح بالای فعالیت قرار داشت ولی در این راستا مانند یک سربازی بود که جلوتر از همه به استقبال خطر‌ها می‌رفت و هزینه‌ها را به جان می‌خرید که ما این ویژگی را کم‌تر در سطح رهبران سیاسی در ایران داریم و در عین حال مهندس اهل کینه و انتقام و خشونت نبود و اهل مدارا و عطوفت با همه بود، روابطش را بر اساس هم‌سویی سیاسی و اعتقادی تنظیم نمی‌کرد و خیلی بزرگ‌تر می‌اندیشید و ایران را برای همه ایرانیان می‌خواست و با هر فکر و ایدئولوژی و نژاد و رنگ و زبان و این خصایل مهمی بود که این جای‌گاه والا و برجسته را به مهندس سحابی بخشید.

استقبال امروز ایرانیان در واشینگتن استقبال خوبی به نظر می‌رسد. شما چه دیدی به این موضوع دارید؟

شما به نکته‌ی درستی اشاره کردید. اگر ما برنامه‌های که ماه‌‌های اخیری را که در واشینگتن برگزار شده بررسی کنیم متوجه می‌شویم که جو راکدی در این شهر وجود داشت و حضور این جمعیت این‌جا خیلی چشم‌گیر بود به‌نظر من بیش‌تر بازمی‌گردد به ادای احترامی که حداقل ایرانیان این منطقه که به مهندس سحابی و هم‌چنین مرگ شهادت‌وار و مظلومانه دختر معصومشان، هاله سحابی خواستند ادای دین کنند و من فکر می‌کنم علت اصلی این‌ حضور چشم‌گیر همین مسئله بود.

 

 

 

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image