image
گفت‌وگوی روز- در پی سکته بیژن پاک‌زاد

«مرگ طراح مشهور ایرانی، بیژن»

16 Apr 2011

http://radiokoocheh.com/article/100950

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

مردی خوش لباس با کراوات خردلی که درست رنگ روکش چرم صندلی‌های ماشین بوگاتی ورون‌اش بود. خیابان رودئو در بورلی هیلز، چند ماه پیش بود که وقتی گذارم به آن خیابان افتاد او را در جلوی فروش‌گاهش دیدم و با خوش‌رویی وقتی احوال‌پرسی کردم، دست داد و لب‌خند زد.

فروش‌گاه بزرگ طراح مشهور کالیفرنیا «بیژن پاک‌زاد» نزدیک به چهل سال است که محل آمد و شد بسیاری از هنرپیشه‌گان و سیاست‌مداران‌ بزرگ است. همه ما با ادوکلن «بیژن»، طرح لباس و چیزهایی از این دست این طراح مشهور ایرانی را می‌شناسیم.

اما به نظر می‌رسد کار تقدیر حسابی ندارد. عصر روز پنج‌شنبه چهاردهم آوریل به گفته یکی از همسایه‌های فروش‌گاه بزرگ بیژن، او از ماشین رولز رویس خردلی رنگش پیاده شده و مانند همیشه با دوستان سلامی کرده و راهی داخل شده، اما ساعتی بعد با صدای آمبولانس همه می‌فهمند که در فروش‌گاه بیژن خبری هست. او در سن شصت‌و‌هفت ساله‌گی با یک سکته مغزی به کما رفته است.

بیژن یکی از طراحان مشهور ایرانی است که نزدیک به چهل سال سابقه ارایه لباس و ادوکلن و سایر ایده‌های طراحی را دارد. وی که طراح لباس افرادی چون «باراک اوباما» رییس جمهوری ایالات متحده، «آرنولد شوایتزینگر»، «جان کری»، «تام کروز» و «ولادیمیر پوتین» است، بنابر اظهار شاهدان در محل به رادیو کوچه عصر روز پنج‌شنبه با کمک عوامل پزشکی و اورژانس به بیمارستان منتقل شده است. وی را زمانی یافتند که در ساعتی قبل مانند هر روز با اتومبیل خود به محل کارش آمده بود.

بیژن پاک‌زاد در سال 1976 سالن مد و لباس خود را در مشهور‌ترین محله لس‌آنجلس، «بورلی هیلز» به راه انداخته است.

بیژن یکی از طراحان مشهور ایرانی است که نزدیک به چهل سال سابقه ارایه لباس و ادوکلن و سایر ایده‌های طراحی را دارد. وی که طراح لباس افرادی چون «باراک اوباما» رییس جمهوری ایالات متحده، «آرنولد شوایتزینگر»، «جان کری»، «تام کروز» و «ولادیمیر پوتین» است، بنابر اظهار شاهدان در محل به رادیو کوچه عصر روز پنج‌شنبه با کمک عوامل پزشکی و اورژانس به بیمارستان منتقل شده است.

بنابر گواه شاهدان و اظهار عوامل پزشکی عصر روز پنج‌شنبه وی در حالت کما به بیمارستان اعزام شده و وضع جسمی او وخیم بوده است. اگرچه برخی از همسایه‌های وی در محل کار اظهار می‌کنند که او مرده اما این خبر تاکنون تایید نشده. یک مدیر تلوزیون در لس‌آنجلس با ذکر این‌که «به شایعات توجه نکنید»، خواسته است که علاقه‌مندانش برای سلامت این طراح مشهور ایرانی دعا کنند. اما بنابر اظهار چندتن از کسانی که با «بیژن» ارتباط داشته‌اند وی عصر روز جمعه از دنیا رفته است.

آن‌چه در پی می‌آید گفت‌و‌گو با «مهشید» یکی از همسایه‌گان وی در خیابان رودئو است که از نزدیک شاهد وضعیت او بوده، در گفت‌و‌گویی با اردوان روزبه:

بیژن همسایه ما در این خیابان است. طبق معمول من دیروز صبح هم دیدمش و هر روز با یک ماشین به سر کار می‌آید. دیروز با رولز رویس زردش آمده بود. طبق معمول منشی او وسایلش را آورد و هیچ اثر مریضی در صورت او نبود و مانند همیشه شیک و خوب بود. حدود ساعت 6 بعد‌از‌ظهر آمبولانس و آتش‌نشانی خیابان را بستند و من از بالای پنجره نگاه کردم و متوجه شدم بیژن را بر روی برانکارد می‌بردند. از همسایه‌ها پرسیدم و گفتند که متاسفانه سکته مغزی کرده است. بسیار ناراحت‌کننده بود.

عده‌ای می‌گویند فوت کرده و عده‌ای می‌گویند حالش وخیم است و در حالت کما است. به هر حال خیلی غم‌انگیز است. چون بیژن یک چهره‌ی موفق و اسم خوبی برای جامعه ایرانی بود به‌طوری که چند ماه پیش پرزیدنت بوش از او لباس خرید و سیاست‌مداران و هنرپیشه‌های معروف از او خرید می‌کنند.

این اواخر طرحی را برای داخل ماشین بنتلی و رولز رویس درست کرده بود. و قرار بود طرحی را برای بوگاتی ایجاد کند که خودش هم بوگاتی مشکلی و زرد دارد و پشت آن نوشته شده «بیژن پاک‌زاد». چراکه رنگ مورد علاقه او زرد است. همیشه مرد با سلیقه‌ای بود و مغازه‌اش با گل‌ها تزیین شده است. پشت مغازه‌اش را آلاچیق کوچک درست کرده بود و گل‌های زیبایی در آن دارد. حتمن در شرایط فعلی باید بگویم مرد با سلیقه‌ای بود و واقعن غم‌انگیز است.

بیژن از 1976 در خیابان رودئو مشغول به کار است. آیا شهرت او به طراحی‌هایش بود و همه در آن محل او را می‌شناختند؟

بیژن را به عنوان «پدر رودئو» حساب می‌کردند. اجاره مغازه‌های رودئو بسیار گران است مانند ماهی 100 هزار یا 200 هزار دلار است. به همین خاطر افرادی از مغازه‌دار‌ها آمدند و رفتند و کسی که از اول در آن‌جا بوده و هنوز هم بعد از 40 سال مانده، بیژن پاکزاد است. مرد نازنین، افتاده‌ و مهربانی بود که با همه احوال‌پرسی می‌کرد. برای «مایکل جوردن» اودکلنی درست کرده بود. فکر نمی‌کنم کسی هیچ نکته‌ی منفی نسبت به او در آن مغازه داشته باشد. به خصوص با ایرانی‌ها خیلی خوب بود.

مردم با او و ماشینش عکس می‌گرفتند. ماشین او باعث می‌شد جمعیت زیادی در رودئو جمع شوند و آن‌ها را نگاه کنند. چون همه‌ی ماشین‌هایش خیلی تک هستند و رنگ‌ها و طرح‌های زیبایی دارند. مرد مهربانی بود و برای من شنیدن این خبر باعث تاسف است و شوکه شدم چون فکر نمی‌کردم کسی سالم وارد مغازه‌اش شود و عصر همان روز چنین اتفاقی برایش بیافتد.

 

 

 

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image