image
درعا در جنوب سوریه صحنه کشتار

«حمله مجدد به مردم در سوریه»

25 Mar 2011

http://radiokoocheh.com/article/97128

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

گزارش‌های رسیده از شهر «درعا» در سوریه حاکی از آن است که پلیس در طول روز چهارشنبه و پنج‌شنبه باز هم بر روی معترض‌ها آتش گشوده است. بنابر این گزارش‌ها دست‌کم چهل تن تاکنون کشته شده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید در بین کشته‌شده‌گان یک دختر یازده ساله به چشم می‌خورد. نیروهای وابسته به دولت و پلیس در روز چهارشنبه به یک مسجد حمله کرده که با شلیک مستقیم در این مسجد شش تن و هم‌چنین نزدیک به 9 نفر دیگر نیز در سطح شهر کشته شده‌اند. این آمار در روز پنچ‌شنبه نیز رو به افزایش گذارده و اشاره می شود که نزدیک به چهل تن شده است.

در روز پنج‌شنبه نیز در مراسم تشییع جنازه 9 تن از کشته‌شده‌گان روز قبل پلیس بر روی مردم آتش گشوده که هنوز از تعداد افراد زخمی و کشته این مراسم گزارش رسمی منتشر نشده است. آقای اسد با اعلام وضعیت فوق‌العاده در شهر درعا هم‌اکنون دستور محاصره این شهر را داده است.

اما نکته مورد توجه این است که تظاهر‌کننده‌گان سوری با شعار «لا حزب‌الله، لا ایران» موضع خود را نسبت به دولت جمهوری اسلامی و حزب‌اله لبنان روشن کرده‌اند. پیش‌تر رهبر جمهوری اسلامی از برخی جریان‌های اعتراضی در کشورهای عربی حمایت کرده بود

برخی منابع غیر رسمی از نزدیک به یک‌صد کشته یاد می‌کنند. معترض‌های دیگر مناطق سوریه نیز سعی در پیوستن به «درعا» داشته‌اند که با خشونت پلیس بر روی آنان در مسیر آتش گشوده شده است. به نظر می‌رسد افزایش آمار کشته‌شده‌گان ناشی از همین یورش باشد. سوریه نیز مانند چند کشور عربی دیگر اینک اعتراض‌ها در آن تبدیل به یک بحران شده است.

اما نکته مورد توجه این است که تظاهر‌کننده‌گان سوری با شعار «لا حزب‌الله، لا ایران» موضع خود را نسبت به دولت جمهوری اسلامی و حزب‌اله لبنان روشن کرده‌اند. پیش‌تر رهبر جمهوری اسلامی از برخی جریان‌های اعتراضی در کشورهای عربی حمایت کرده بود. به این ترتیب بعید به نظر می‌رسد موضوع‌گیری دولت ایران به نفع تظاهر‌کنندگان باشد.

کشتار‌های اخیر سوریه در منطقه جنوب این کشور اعتراض کشورهایی را نیز بر انگیخته است. از جمله ایالات متحده سرکوب مردم را در سوریه محکوم کرده و بانکی مون خواستار تحقیقات در مورد کشته‌شدن معترضین در درعا را است.

از سویی دیگر فعالان سیاسی در داخل سوریه رسانه‌های دولتی این کشور را متهم به سانسور خبرها و دگر شکل نشان دادن شرایط در درعا کرده‌اند. دامنه اعتراض‌ها اینک به صورت پراکنده به شهر دمشق و چند شهر دیگر در سوریه رسیده است‌.

شبکه العربیه نیز گزارش داده که دولت سوریه از هم‌کاری نیروهای حزب‌اله لبنان و بسیج ایران بهره برده است. دبیر کل حزب‌اله این خبر را تکذیب کرده ولی دولت ایران واکنش رسمی تاکنون از خود نشان نداده است.

معترضین در سوریه علاوه بر طرح مسایل معیشتی به صورت عمده اعتراض به قانون شرایط فوق‌العاده دارند، در روز پنج‌شنبه دولت سوریه با طرح مسئله این قانون اشاره کرده است که احتمال لغو این قانون می‌رود. «باتینه شعبان» مشاور مطبوعاتی آقای اسد در یک کنفرانس در روز پنج‌شنبه اعلام کرد که قانون فوق ممکن است بعد از چهل و هشت سال لغو شود. خانم شعبان به صورتی تلویحی اشاره کرد که مردم در درعا اعتراض شان پذیرفته است، اما رسانه‌های دولتی معترضین این شهر را اخلال‌گر و سارقان مسلح خواننده است.

حافظ اسد بنیان‌گذار حزب بعث سوریه و فرزندش بشار از سال 1963 تاکنون بر مسند قدرت هستند.

 

 

 

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image