image
در تشییع جنازه اشرف سبحانی،

«حضور هزاران بهایی در خاوران»

14 Mar 2011

http://radiokoocheh.com/article/94776

اردوان روزبه/ رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

صبح روز  بیستم اسفند ماه در قبرستان خاوران تهران به مناسب درگذشت اشرف سبحانی (خانجانی) همسر جمال‌الدین خانجانی یکی از هفت مدیر زندانی جامعه بهایی ایران مراسمی با حضور نزدیک به ده هزار نفر برگزار شد.

این مراسم که از ساعت ده صبح آغاز شده بود از همان ابتدا تحت نظر و تدابیر امنیتی قرار داشت به نوعی که بنابر اظهار شاهدان در بین حاضران تعداد زیادی افراد لباس شخصی با بی‌سیم در حال حرکت بودند.

هم‌چنین کسانی که از مراسم فیلم می‌گرفتند در حین خروج از مکان این قبرستان دستگیر می‌شدند.

عوامل امنیتی هم چنین از تمامی افراد عکس و فیلم گرفته و به روایت یکی دیگر از حاضران به خبرنگار رادیو کوچه از جنازه و خاک‌سپاری نیز فیلم تهیه شده است.

همسر اشرف خانجانی یعنی جمال‌الدین خانجانی یکی از هفت تن از مدیران جامعه بهایی ایران است که نزدیک به سه سال در زندان به سر می‌برد و هنوز وضعیت روشنی مانند سایر دستگیر‌شد‌گان ندارد. این دستگیر‌شد‌گان در حال حاضر در زندان رجایی شهر به سر می برند.

خانواده خانجانی یکی از خانواده‌های بهایی هستند که به ترتیب لوا خانجانی دو سال، فواد خانجانی چهار سال که هر دو نوه‌های جمال‌الدین خانجانی‌اند و علاالدین خانجانی فرزند جمال‌الدین که از دستگیری‌های عاشورای هشتاد و هشت هستند، بابک مبشر همسر لوا خانجانی پس از مدتی بازداشت اینک به طور موقت آزاد است. بهفر خانجانی چهار سال و نوید خانجانی فعال مدنی دوازده سال و خود جمال‌الدین خانجانی ده سال حبس دارند به این ترتیب با یک برآورد سر‌انگشتی این خانواده به 32 سال حبس محکوم شده‌اند.

هم‌چنین در خصوص وضعیت این قبرستان در روز بیستم اسفند ماه اردوان روزبه با یکی از حاضران در محل گفت‌و‌گو کرده است که در پی می‌آید:

در بیستم اسفند 89 و آخرین روزهای سال خورشیدی بسیاری از بهاییان در خاوران تجمع کرده بودند و شما یکی از کسانی هستید که در آن محل شاهد بودید. دلیل تجمع آن‌ها در قبرستان خاوران چه بود و چه اتفاقی افتاد؟

بعد از انتخابات فشار بر روی بهاییان زیاد شده است و تعداد زیادی هم دستگیر شدند.

همسر یکی از مدیران بهایی ایران آقای خانجانی که با حکم ده سال حبس در زندان هستند، در‌گذشت و مراسم تشییع جنازه وی در قبرستانی که در خاوران واقع است برگزار شد. خیلی از بهاییان در سراسر ایران آمده بودند و در این مراسم شرکت داشتند.

از چه زمانی مراسم شروع شد و چه اتفاقاتی افتاد؟

حدود 10:30 به صورت رسمی شروع شد  و جمعیت زیادی شاید بالغ بر پنج هزار نفر بهایی در آن‌جا بودند.

آیا برخوردی از طرف نیروهای امنیتی یا انتظامی صورت گرفت؟

برخورد خاصی نبود اما نیروهای لباس شخصی و انتظامی وجود داشتند که با بی‌سیم حضور داشتند اما تعداد نیروهای لباس شخصی گسترده‌تر بود. به افرادی که فیلم می‌گرفتند به صورت جدی تذکر می‌دادند حتا مقابل درب خروج بسیاری از دوربین‌ها را نیز گرفتند. فضا تا حدی امنیتی بود.

چه خبری از سرنوشت عضو ارشد بهاییان در ایران دارید؟

حکم ده سال زندان او تایید شده اما به‌طور قطعی ابلاغ نشده است و در زندان رجایی‌شهر، وضعیت مناسبی ندارند.

شرایط بهاییان به خصوص در بعد از انتخابات چگونه است؟

بعد از انتخابات فشار بر روی بهاییان زیاد شده است و تعداد زیادی هم دستگیر شدند. بعد از عاشورا در سال گذشته ( 1388) حدود بیست نفر از بهاییان دستگیر و تعدادی از آن‌ها آزاد شدند اما منتظر دادگاه و حکم  قطعی هستند. در هفته‌های اخیر تعداد زیادی از بهاییان در مشهد، کرمان و اصفهانهم  دستگیر و‌ تعدادی هم برای اجرای احکام فرا خوانده شدند.

در قبرستان خاوران نیروهای امنیتی به صورت محسوس یا نا‌محسوس فیلم‌برداری هم می‌کردند و افراد خاصی را زیر نظر داشتند.

گالری

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image