image
بزرگداشت روز مطبوعات در روزهای محدودیت رسانه‌های داخلی

دشواری کار روزنامه‌نگاری در ایران

10 Mar 2011

لینک اصلی

تاریخ انتشار: 03/05/2010

به گفته سازمان های مدافع آزادی بیان، در یک سال گذشته، محدودیت های بی سابقه ای بر مطبوعات و روزنامه نگاران ایرانی اعمال شده است.

تعطیلی و توقیف پی‌در پی مطبوعات و رسانه‌های مستقل و منتقد، زندانی شدن روزنامه‌نگاران و نگرانی مدیران روزنامه‌ها از ادامه همکاری با آنان پس از آزادی، از جمله دلایلی است که منجر شده تا متوسط طول کار مداوم برای یک روزنامه‌نگار ایرانی در یک رسانه، کمتر از سه ماه باشد.
اردوان روزبه، روزنامه نگار و سردبیر سایت کوچه در مصاحبه با سایت روز آن لاین می گوید: حجم عظیمی از روزنامه‌نگاران اینک بی‌کارند، بی‌پناهند و منتظر شاید فردایی و شاید تغییری.

اردوان روزبه در این باره به روز آن‌لاین می گوید: سال پیش، سال تعطیلی رسانه‌هایی بود که هنوز متولد نشده بودند. سال تعطیلی اعتماد‌ملی، اندیشه‌نو، فرهنگ‌آشتی، اعتماد، سرمایه و بهار بود. سال دستگیری روزنامه‌نگاران بود. سال بد روزنامه‌نگاری در ایران.

در چنین شرایطی، اغلب روزنامه‌نگاران مستقل ایران ترجیح می‌دهند بیکار بمانند يا به جای روزنامه نگاری به شغل‌های دیگری بپردازند و تن به خودسانسوری حاکم بر مطبوعات ایران ندهند.

یک روزنامه‌نگار به نام موسوی که به همین دلیل از سبزپرس استعفا داده، در این مورد به رادیو دویچه‌وله گفته است: هستند دوستانی که بعد از چندین سال کار مطبوعاتی مثلن الان دارند مجسمه‌سازی می‌کنند یا مثلن طرف کافی‌شاپ باز کرده و می‌گوید من خسته شدم از این اوضاع که یک آدم که در حوزه مطبوعات و ژورنالیسم هیچ سوادی ندارد و چون سرمایه‌گذاری کرده و چند ارتباط سیاسی هم پیدا کرده، هم با مخالفان و هم با خود نیروهای حاکم و در داخل ساختار قدرت؛ می‌خواهد من را هم همراه خودش همه‌جا بکشد. من نمی‌توانم این را قبول بکنم.

 
کلیدواژه ها: , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image