image

اردوان روزبه در سایت کدوم

10 Mar 2011

لینک اصلی

اردوان روزبه

اردوان روزبه (زاده ۱۳۴۸ در بجنورد) روزنامه‌نگار ایرانی، فوتوژورنالیست، محقق در حوزه آسیب‌های اجتماعی، وب‌لاگ‌نویس و تهیه‌کننده رادیو است. راه‌اندازی نشریه پارسی‌زبان «مونوریل» در مالزی از فعالیت‌های اوست. او مدیر رادیو کوچه است. وی دانش‌آموخته رشته روزنامه‌نگاری، چندرسانه‌ای و دوره‌های تخصصی عکاسی است.

فهرست مندرجات

آموزش

وی علاوه بر آموختن روزنامه‌نگاری در دوره‌های آکادمیک دوره‌هایی را نیز در زمینه مدیریت رسانه، چندرسانه‌ای، خبر، تارنماهای خبری آنلاین، عکاسی برای مطبوعات، مصاحبه، شهروند خبرنگار و تهیه کنندگی رادیویی، در انگلیس، هلند، دانمارک و ایران گذرانده‌ است.

عضویت‌ها

پیشینه

وی در ابتدای نوجوانی آغازین این دوره‌ها را در انجمن سینمای جوان ایران و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سنین پایین در قوچان و مشهد و تهران آن مراکز آموخت. اردوان روزبه تجربه عکاسی را از سال ۱۳۶۴ برابر ۱۹۸۵ آغاز کرده‌است. از سال ۱۳۶۷ شمسی برابر با ۱۹۸۸ در سرویس اجتماعی روزنامه قدس به طور رسمی گزارش‌گری اجتماعی را آغاز کرد. مجموعه گزارش‌هایی از مردم، بازگشت اسیران ایرانی از عراق، موضوعات شهری در این دوره و هم‌چنین عکس‌هایی از موضوعات اجتماعی محصول فعالیت آن دوره ‌است. وی در این دوره دو نمایش‌گاه عکس با نام‌های «سایه‌سار تصویر» و «پشت‌شبکیه» با نگاه به مسایل اجتماعی آن زمان برگزار کرد. این نمایش‌گاه نگاهی بود به وضعیت زندگی گدایانی که در مرکزی موسوم به «گرم‌خانه شهرداری» نگه داری می‌شدند.

در سال ۱۳۷۰ برابر با ۱۹۹۱ به همراه محمدصادق جوادی‌حصار و ناصرآملی جزو تیمی بود که اولین شماره‌های روزنامه توقیف شده «توس» را منتشر کردند. پس از آن در سال ۱۳۷۱برابر با ۱۹۹۲ او به روزنامه خراسان پیوست و توام با آن سردبیر هفته‌نامه خاوران بود. در روزنامه خراسان وی در سرویس اجتماعی گزارش‌های حوزه شهری را بر عهده داشت و پس از آن نیز دبیر سرویس جوانان این روزنامه شد.

در سال ۱۳۷۴ برابر ۱۹۹۵ وی از روزنامه خراسان نیز جدا شد و به صورت اختصاصی در حوزه اجتماعی و افغانستان با نشریات مختلف هم‌کاری کرد.

از سال ۱۳۷۶ برابر با ۱۹۹۷صاحب امتیاز هفته نامه خاوران شد که در روزهای ابتدایی دولت اصلاحات با گروهی از نویسندگان جوان نظیر فرهاد جعفری، محمد رمضانی فرخانی، امیر شهلا، رضا خجسته، شهریار وقفی پور و برخی روزنامه‌نگاران دیگر شکل گرفت. با شکایت هیات نظارت بر مطبوعات در سال ۱۳۷۸ برابر با ۱۹۹۸ در ۹۰ صفحه انتشار آن توقیف و پرونده این نشریه به دادسرای کارکنان دولت ارجاع و بعد از آن نیز به شعبه دوازدهم دادگاه عمومی مشهد ارسال شد.

پس از آن، او در حوزه آسیب شناسی اجتماعی ماهنامه‌ای را با جمعی دیگر نظیر آرش وظیفه‌دان، محمد شهری، محمد قادری و دیگر آسیب شناسان اجتماعی منشر نمود. در سال دوم انتشار این نشریه نیز لغو پروانه شد. این روزنامه‌نگار هم‌چنین مدرس روزنامه‌نگاری مدیا و اصول روزنامه‌نگاری در چند دوره آموزشی نیز بوده‌است. او هم‌چنین عضو هیت موسس انجمن صنفی مدیران مطبوعات خراسان و هیت مدیره آن و هم چنین دو دوره عضو هیت مدیره و بازرس خانه مطبوعات بوده‌است. در انجمن عکاسان خراسان نیز وی یک دوره منتخب اعضا بوده‌است. او هم‌چنین عضو شورای سیاست‌گذاری اولین دور برگزاری نمایش‌گاه بین‌المللی فن‌آوری اطلاعات ELECIT بوده‌است. ما حصل فعالیت‌های او تهیه گزارش، نوشتار و عکس از بیش از پانزده کشور نظیر افغانستان، ایران، عراق، اتحادیه اروپا، امارات متحده عربی، مالزی و آسیای میانه بوده‌است.

در زمان حمله نیروهای ناتو و آمریکا به افغانستان مجموعه عکس‌هایی از زندگی مردم در اردوگاه‌ها تهیه کرد که در نمایش‌گاهی تحت عنوان «ما هیچ، افغانستان هیچ» به نمایش در آمد. پس از آن نیز مصاحبه‌های رادیویی و مکتوب با تنی چند از فرماندهان نظامی، دولت‌مردان و نمایندگان پارلمان این کشور داشته‌است. وی در همین زمینه پایان نامه‌ای را با عنوان «تاثیر رسانه بر تغییر حکومت‌ها» در دست تدوین دارد که به عنوان جامعه نمونه به افغانستان و تاثیر رسانه‌ها در چهل سال گذشته آن می‌پردازد.

اردوان روزبه در مرداد ۱۳۸۵ برابر با ۲۰۰۶ میلادی به‌دعوت مدیر وقت رادیو زمانه، مهدی جامی به گروه هم‌کاران این رادیو پیوست. وی از ابتدای تاسیس این رادیو تا آذر ۱۳۸۸ در تیم برنامه سازان رادیو زمانه بوده‌است.

این روزنامه نگار در سپتامبر سال ۲۰۰۹ میلادی با ایده رسانه تکثرگرا و کم هزینه رادیو کوچه را راه اندازی کرد. این رادیو در حال حاضر روزانه دارای پخش است که در حوزه های فرهنگ، اجتماع، اندیشه و سیاست و خبر فعال است.

برخی سوابق

نمایشگاه‌های عکس

منابع

پیوند به بیرون

 
کلیدواژه ها: , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image