image

ولنتاینی با یک کشته و ده زخمی

10 Mar 2011

http://www.mardomak.biz/story/valentine’s_day_and_bahman_25th

تاریخ انتشار: 28 بهمن 1389

اردوان روزبه، سردبیر رادیو کوچه و نویسنده وبلاگ «اردوان‌نوشت» از ولنتاین در واشنگتن و جشن عشاق در خیابان‌های تهران در روز ۲۵ بهمن می‌گوید.

سایت مردمک به نقل از وبلاگ:

امروزم به شب قبلم وصل شده است. خبرهای دستگیری و تیراندازی به مردم. افزایش حضور مردم و خیابان‌های متشنج. شاید این یک خستگی در کردن بود و حضور دوباره مردم پس از چند ماهی. فیلم‌ها منتشر می شود. گزارش‌های مردمی و دیگر الان که می‌نویسم پس‌لرزه‌ها است. مردم کم کمک راهی خانه‌ها شده‌اند. یکی، دو گفت‌وگو با شاهدان عینی می‌گیرم. کار کم نظیری بود. با این انرژی همه را متعجب کرد. پیام خانم هیلاری کلینتون در حمایت از مردم ایران منتشر شد.

پیام می‌رسد بیایید به حمایت از مردم ایران در برابر دفتر حفاظت منافع. اگر چه خواب دارد می‌کشد مرا اما حیفم می‌آید. دوربین را چاق می‌کنم و راهی می‌شوم. تعداد کم، اما خود جوش است. همه می‌آیند و سلامی و خوش و بشی و تبریک به هم. گزارش تصویری می‌سازم و بعد یادم می‌آید که از دیروز صبح چیزی نخورده‌ام.

خبرها را مرور می‌کنم. بالاترین هم که وقت شکار چیزش گرفته، هنوز بالا نمی‌آید. دستگیری‌ها خبرش از گوشه و کنار می‌رسد. نزدیک به یک صد و پنجاه نفر. یک کشته در تیراندازی مستقیم نیروهای مسئول در زمینه کشتن ملت لابد. «صانع ژاله» جوان کردی است که البته باز لابد باید ببینیم اشکالش چی بوده، منافق‌زده، انجمن پادشاهی یا چیز دیگر، احتمالن هم به نفع نظام مصادره شدن یک جوان که گلوله‌ای در سینه‌اش کاشته شد. هدیه مقام عظما…

پس از این آمد و شدها و ماراتن نفس‌بر، اوجب واجبات خوردن یک قهوه و غذا است.

*****

خیایان‌ها ولنتاینی است. امروز رستوران‌ها غلغله است، همه با دسته گل و این کارها برای هم دارند لاو می ترکانند و بنده دارم سماق می‌مکم!

بیشتر می‌بینم دست‌ها در دست‌ها قفل شده است. بیشتر گل می‌بینم رزهای قرمز و زرد بزرگ و بیشتر می‌بینم آدم‌ها دارند با هم خوش و بش می‌کنند. این داستان آقای کشیش والنتیوس خوب مورد توجه عشاق جوان است و طرفدار دارد. با خودم می‌گویم این‌ها تا کی با هم خواهند بود؟ دوست پسر و یا دختر فرقی نمی‌کنه مهم اینه که دو فرزند کافیه…

یاقوت سراسر سرخ، سراسرعشق این هم برای ولنتاین که داستانی دل‌انگیز است از مسعود بهنود.

راهی رستورانی به نام «لوانته» می شوم. رستورانی ترک که کم آدم درش نیست.

-آقا! لطفن یک میز دونفره…

*****

باید کمی خوابید. تلوزیون‌ها و خبرها متوجه ایران است. ساعت از هشت و نه صبح در جایی که همکارانم کار می‌کنند، گذشته است. دیگر تعطیل! کشو را بکشید پایین، می گویم بروند که دو ساعت بخوابند لا اقل کار را با انرژی بیشتری ادامه بدهند.

سنگ تمام گذاشتند با صفحه گزارش مردمی و فیلم‌ها و بقیه. بر سر امروز بیرون امدن مردم صحبت است. ساعت یک و نیم صبح که با ایران در تماس بودم برای کسب گزارش‌ها می‌گویند -ایران البته ۱۰ صبح بود- حضور نیروهای پلیس و امنیتی  بسیار زیاد است. دستگیری‌هایی در خیابان ولی‌عصر و انقلاب، وامداران حاکمیت به هر بهانه‌ای دستگیر می‌کنند.

آیا باید به همین روش ادامه داد؟ خبر العربیه در مورد حضور رهنورد و موسوی در تظاهرات صحت نداشته. هیچ کس از آن‌ها خبر ندارد. بیانیه‌ای صادر شده از موسوی که در فیس‌بوک بر سرش گیس و گیس‌کشی است. خیلی‌ها می‌گویند این کار خود موسوی نیست.

*****

بابا دو ساعت خواب که دیگه حلاله، نه؟

 
کلیدواژه ها: , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image