image
گرامی‌داشت هشتم مارس در واشینگتن

«زنان مبارزه می‌کنند نه خودکشی»

9 Mar 2011

http://radiokoocheh.com/article/93956

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

هشتم مارس، از سوی کمیته هم‌بستگی با خواسته‌های دموکراتیک مردم ایران به مناسبت روز جهانی زن مراسمی در میدان «دوپونت» شهر واشینگتن برگزار شد. در این مراسم که از ساعت هفت‌و‌سی دقیقه به وقت محلی آغاز شده بود، برگزار‌کنندگان با نمایش تصویر‌های زنان در بند و بزرگان جنبش زنان در ایران هم‌راه این روز شدند.

روز هشتم مارس روزی است که در سال ۱۸۵۷، زنان کارگر کارگاه‌های پارچه‌بافی و لباس‌دوزی در نیویورک آمریکا به خیابان‌ها ریختند و خواهان افزایش دست‌مزد، کاهش ساعات کار و بهبود شرایط بسیار نامناسب کار شدند. این تظاهرات با حمله پلیس و کتک‌زدن زنان برهم خورد.

در سال ۱۹۷۷ سازمان ملل در قطع‌نامه‌ای ۸ مارس را با‌عنوان «روز حقوق زنان و صلح بین‌المللی» وارد تقویم رسمی خود کرد

در سال ۱۹۷۷ سازمان ملل در قطع‌نامه‌ای ۸ مارس را با‌عنوان «روز حقوق زنان و صلح بین‌المللی» وارد تقویم رسمی خود کرد. در این تجمع که در هوای سرد این شهر برگزار شد چند صد نفر از ایرانی‌های مقیم و فعالان غیر ایرانی شرکت داشتند. در این بین سخن‌ر‌ان‌ها که از فعالان مدنی جنبش زنان بودند نیز، به ارایه نظر پرداختند.

در ابتدا «زهره خیامی» که چهار دهه است در زمینه حقوق زنان فعال است با اشاره به جنبش‌های جهانی حقوق زنان و شرایط زنان فعال در این زمینه در ایران به سخن‌رانی پرداخت او اشاره کرد: «امروز زنان در پی مبارزه برای حقوق برابر هستند و نه به دنبال خودکشی، آن‌ها راه شان را یافته‌اند.»

سخن‌ران دیگر، «محبوبه عباسقلی‌زاده» مستند‌ساز و عضو کمپین یک میلیون امضا با اشاره به دوستان و هم‌راهان در بندش به یاد و خاطره زنانی اشاره کرد که اینک در زندان‌ها به حبس‌های طویل و یا بازجویی‌های طاقت‌فرسا گرفتارند. خانم عباسقلی‌زاده به کوچه اشاره کرد که: «امروز زنان ایرانی با حضوری به موقع و به جا توانسته‌اند نقش هوش‌مندانه خود را در جامعه بازی کنند.»

او هم‌چنین با اشاره به زنان دستگیر شده گفت: «همین دستگیری‌ها نشانه اهمیت حضور زنان در عرصه‌های مبارزه است و اگر حرکت‌های نظامی و گسترده نبود تمامی زنان به این جریان پیوسته بودند و بخشی از سکوت آنان نیز در راستای استراتژی هوش‌مندانه آن‌ها در مبارزه است.»

در پایان نیز «فریبا داوودی مهاجر» روزنامه‌نگار و فعال زن و برنده چندین جایزه مدنی با اشاره به‌دلیل برگزاری مراسم هشت مارس در واشینگتن به رادیو کوچه اظهار کرد:

«این مراسم در یک‌صد‌مین سال بزرگ داشت حرکت زنان برگزار شد و از سویی برای احترام به همه زنانی که در هر عرصه‌ای تلاش خود را می‌کنند در حوزه سیاست، اجتماع و هر زنی که در هر جایی برای حقوق خود مبارزه می‌کند، گرد هم آمده‌ایم. از سویی ما همین گرامی داشت اشاره داشتیم به رابطه جنبش زنان و جنبش سبز که چه‌طور توانسته است سوخت جنبش سبز را تامین کند. تا این گذرا را طی بکند.»

هم‌راهان در برنامه امروز با روشن کردن شمع یاد فعالان زن در بند ایرانی را گرامی داشتند. کمیته هم‌بستگی با خواسته‌های دموکراتیک مردم ایران، پیش‌تر نیز برنامه‌هایی اعتراضی را نسبت به دستگیری فعالان مدنی و مردم معترض پس از انتخابات برگزار کرده است.

گالری:

«دوپونت به یاد زنان زندانی روشن است»

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image