image
در پی شعار در کنسرت محسن یگانه،

«کنسرت سفارت جایی برای اعتراض شد»

14 Feb 2011

http://radiokoocheh.com/article/88873

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

برگزاری کنسرت «محسن یگانه» در مالزی که توسط سفارت جمهوری اسلامی و به مناسبت بیست‌و‌دوم بهمن ترتیب داده شده بود با حرکت اعتراض آمیز تعدادی از شرکت کنندگان سبز پوش نیمه کاره رها شد.

این کنسرت که به رسم چند ساله سفارت ایران در مالزی به مناسبت جشن های بیست و دوم بهمن، سال‌گرد انقلاب در ایران برگزار شده بود. پس از گذشت دقیقه‌هایی از آغاز با اعتراض گروهی از شرکت کنندگان رنگ دیگری به خود گرفت.

در کنسرت یگانه که در محل سالن‌های مراسم «برج‌های دوقلوی کوالالامپور» برگزار شده بود، گروه معترض با دست‌بند، بادکنک و لباس‌های سبز و سر دادن شعار‌هایی نظیر «مرگ بر دیکتاتور» و در حمایت از میر حسین موسوی کاندیدای معترض به انتخابات باعث شدند که این کنسرت زودتر از موعد مقرر به اتمام برسد.

برخی از شاهدان عینی به رادیو کوچه گفتند که در محل سالن افراد محافظ با لباس شخصی در چند نوبت معترض‌ها را از سالن بیرون کرده‌اند اما باز هم گروه‌های دیگر به این اعتراض ادامه داده‌اند.

یکی دیگر از شاهدان اشاره کرد که مسوولان در سالن با به تشنج کشیده‌شدن مراسم به‌صورت تلفنی از سفیر خواسته‌اند که به مراسم نیاید. این در حالی است که پیش‌تر وعده حضور سفیر ایران در این مراسم داده شده بود. برخی از رسانه‌های وابسته به جریان موسوم به سبز اشاره به دست‌گیری چند نفر از معترض‌ها کرده‌اند. پیش‌تر نیز دولت و پلیس مالزی از هر‌گونه تحرکی که از سوی ایرانیان در مالزی برای اعتراض به مسایل انتخابات ابراز شده شده است، جلوگیری کرده‌اند. نزدیکی ارتباطات فرهنگی و اقتصادی با دولت ایران و از سویی گرایش‌های بنیاد‌گرایانه در این کشور و لابی‌های مالی به گفته بسیاری علت این جلوگیری است.

نفوذ جمهموری اسلامی در این کشور سبب شده است که بر خلاف اکثر کشور‌ها، اجازه هیچ اعتراضی به معترض‌ها داده نشود. سال گذشته نیز در روزهای پس از انتخابات معترض‌ها به روند انتخابات در ایران در برابر دفتر سازمان ملل در کوالالامپور تجمع کرده بودند که با حمله پلیس ضد‌شورش و گاز اشک‌آور این تجمع متفرق شده بود

نفوذ جمهموری اسلامی در این کشور سبب شده است که بر خلاف اکثر کشور‌ها، اجازه هیچ اعتراضی به معترض‌ها داده نشود. سال گذشته نیز در روزهای پس از انتخابات معترض‌ها به روند انتخابات در ایران در برابر دفتر سازمان ملل در کوالالامپور تجمع کرده بودند که با حمله پلیس ضد‌شورش و گاز اشک‌آور این تجمع متفرق شده بود.

در این بخش شما می‌توانید گفت‌و‌گوی اردوان روزبه را با یکی از شاهدان حاضر در محل کنسرت که خود یکی از اعتراض‌کنندگان بوده است پی‌گیری کنید:

در شهر کوالالامپور بنا بر روال معمول سفارت ایران، در روز بیست‌و‌دوم بهمن کنسرتی برگزار شده است که آقای محسن یگانه در آن شرکت داشته است. اما به‌نظر می‌رسد که این کنسرت در روز بیست‌و‌دوم بهمن مثل همیشه نبوده است‌. توضیح دهید که چه اتفاقی در کنسرت امروز سفارت ایران  افتاده است.

در اصل ما از این جشن بیست‌و‌دوم بهمن که سفارت برگزار کرده بود، به نفع خود استفاده کردیم برای این‌که می‌خواستیم یک‌روز جلوتر از بیست‌و‌پنجم بهمن که ایرانیان برنامه داشتند، پیام خودمان را به ایران برسانیم. برای همین تصمیم گرفتیم که در این کنسرت با لباس سبز، با بادبادک‌های سبز که روی آن‌ها  شعار «بیست‌و‌پنجم بهمن با ما باشید»، در این جشن شرکت‌ کنیم. من می‌توانم به جرات بگویم که تعداد سبز‌پوشان بسیار بسیار زیاد بود اما گاردی که انتخاب کرده بودند، ایرانی نبودند و مالزیایی بودند و خیلی عکس‌العمل بدی داشتند.

حتا بعضی‌ها بر این عقیده بودند که بعضی از این گاردها می‌خواستند از ما عکس و فیلم بگیرند که بچه‌ها با بادبادک‌های سبزشان جلوی دوربین‌ها را می‌گرفتند و تا آن‌جایی که می‌توانستند اجازه‌ عکس‌گرفتن را به آن‌ها نمی‌دادند. عکس‌العمل مردم بسیار خوب بود و در آخر کنسرت هم همه پارچه سبز را در دست گرفتند و دور تا دور سالن کنسرت را با شعار یا «حسین میر حسین» گشتند.

ظاهرن این کنسرت نیمه‌تمام باقی ‌مانده و در جایی قطع شده بود. آیا این مسئله حقیقت د‌ارد؟

 

بله کنسرت آن‌‌طوری که باید برگزار نشد. حتا خود سفیر هم در این کنسرت شرکت نکرد و یکی از بچه‌های خودمان که شاهد تماسی بوده است که با سفیر گرفته شده و گفته‌اند که برگردد و به کنسرت نیاید. قرار بود که ایشان سخن‌رانی کنند ولی اصلن نیامدند و کنسرت هم نیمه‌تمام ماند.

برنامه ‌فعالان جنبش در مالزی و کوالالامپور در بیست‌و پنجم‌ چه خواهد بود؟

همان‌طور که می‌دانید مالزی برخلاف کشور‌های دیگر، بسیار کشور ملاحضه‌کاری است و تا عکس‌العمل ایران را نبیند، کاری انجام‌نمی‌دهد. اگر عکس‌العمل ایران مثل قبل باشد و برخورد شدید با ایرانیان کنند، مالزی هم همان کار را می‌کند. برای همین ما صبر می‌کنیم تا برنامه بیست‌و پنجم‌ بهمن را در ایران ببینیم و به تناسب و پا‌به‌پای آن برنامه در این‌جا برنامه داشته‌ باشیم‌. ما ایستاده‌ایم که برنامه بیست‌و‌پنجم ‌را درایران ببینیم و فردای آن روز یا پس‌فردای آن روز برنامه خودمان را داشته باشیم.  برای همین هم بود که ما امروز برنامه گزاشتیم.

بعد از جریان انتخابات در ایران و اعتراضاتی که در ایران آغاز شده‌، مالزی جزو معدود کشورهایی بوده است که برخورد قهری با فعالان مدنی ایرانی کرده است.  آیا فکر می‌کنید که این نوع برخورد هنوز ادامه دارد و  اگر این‌طور است، فکر می‌کنید چرا روی‌کرد کشور مالزی نسبت به فعالان مدنی ایران به عکس  سایر کشورها تا این حد تند و خشن است؟

همان‌‌طور که گفتم کشور مالزی اصلن در لیست کشورهای سیاسی و فعال نیست و کشور بسیار ملاحضه‌کاری است. من شنیده‌ام که دولت ایران کمی موضع خود را عوض کرده است و قرار است از در آشتی بیاید و من فکر می‌کنم که این‌بار با توجه به اعدامی‌ها و باز‌تاب‌های بسیار وحشت‌ناکی که کل دنیا نسبت به ایران داشته‌اند، مالزی موضع قبلی را اتخاذ نکند. چون این مسئله برای کشور مالزی بسیار بد خواهد شد و این که الان تمام دنیا بر علیه دولت ایران و حامی مردم ایران هستند. و من این احتمال را می‌دهم که مالزی به آن صورت هم نمی‌تواند مثل قبل رفتار کند. زیرا با همان حرکتی که دو یا سه سال پیش کرده بود، تا حدودی وجه خود را در دنیا عوض کرد. برای این‌که تنها کشوری بوده است که بر علیه مردم ایران و تضاهرات‌کنندگان گاز اشک‌آور ریخته و آن‌طور برخورد کرده بود.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image