image
گفت‌وگوی روز-ساجده عرب‌سرخی از وضعیت فیض‌اله و فاطمه عرب‌سرخی می‌گوید

«بازجو: فاطمه عرب‌سرخی متهم به بلبل زبانی است»

9 Feb 2011

تاریخ انتشار: 30 آذر 1389

http://radiokoocheh.com/article/77415

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

در حالی‌که روز یک‌شنبه «فاطمه عرب‌سرخی» دختر فیض‌اله عرب‌سرخی در حین بازجویی در اوین دست‌گیرشده است، هنوز پس از گذشت نزدیک به سی‌و‌شش ساعت مسوولان پرونده وی دلیل روشنی را در مورد بازداشت وی اعلام نکرده‌اند.

این در حالی است که روز گذشته‌– یک‌شنبه بیست و هشتم آذر ماه- سه تن دیگر از اعضای شاخه جوانان جبهه مشارکت ایران اسلامی، محمد شفیعی، هادی حیدری و علی‌رضا طاهری نیز بازداشت شده‌اند و از دلیل‌های دست‌گیری این افراد نیز اطلاعی در درست نیست.

پدر فاطمه یعنی فیض‌اله عرب‌سرخی یکی از هفت زندانی است که پیش‌تر از سردار مشفق که از مسوولان قرارگاه تاکتیکی «ثار‌اله» است شکایت کرده است

تمامی این افراد پس از احضار به دادسرای اوین و در پی بازجویی دست‌گیر شده‌اند. ساجده عرب‌سرخی خواهر فاطمه عرب سرخی در گفت‌و‌گو با رادیو کوچه اشاره کرد که در ابتدا «اگرچه ابتدا اعلام شد فاطمه اتهام سنگینی ندارد اما بعد مسوول پرونده او دلیل نگاه داشتن وی را بلبل زبانی او ذکر کرده است» او هم‌چنین ادامه می‌دهد شب یک‌شنبه اعلام کرده‌اند که وی متهم به اقدام علیه امنیت ملی است و به‌زودی جرم‌اش اعلام خواهد شد.

فاطمه عرب سرخی دختر یکی از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی است که پیش از این فعالیت آن را جمهوری اسلامی غیر‌قانونی اعلام کرده بود. ساجده عرب‌سرخی هم چنین اشاره می‌کند بر خلاف اعلام این که پیش‌تر در دو هفته قبل رایانه وی را از منزلش ضبط کرده بودند و احتمال دست‌گیری در پی آن است ادامه می‌دهد، وی در اساس رایانه‌ای نداشته است و فقط رایانه همسرش بوده است که تنها تعدادی عکس‌های کارهای حرفه‌ای او به عنوان خبرنگار عکاس در آن موجود بوده است.

پدر فاطمه یعنی فیض‌اله عرب‌سرخی یکی از هفت زندانی است که پیش‌تر از سردار مشفق که از مسوولان قرارگاه تاکتیکی «ثار‌اله» است شکایت کرده. او در هفته قبل گفته می‌شود به دلیل اعمال فشار بیش‌تر مرخصی‌اش لغو شده و به زندان باز گردانده شده است.

دختر این عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی اشاره می‌کند در دیدار صبح امروز دوشنبه با پدرش در اوین به وی اطلاع داده است که خواهرش فاطمه دیروز دست‌گیر و او نیز آن‌ها را دعوت به ادامه راه کرده است. لازم به اشاره است فاطمه عرب سرخی دچار بیماری شدید است که اگر نظارتی بر سلامتش نباشد دچار شوک و بی‌هوشی می شود. او هم‌چنین او فرزندی دو ساله دارد.

گفت‌و‌گوی اردوان روزبه را با ساجده عرب سرخی پیرامون آخرین وضعیت فاطمه و فیض‌اله عرب سرخی در برنامه گفت‌و‌گوی رادیو کوچه بشنوید.

خانم «ساجده عرب‌سرخی» خواهر شما «فاطمه عرب‌سرخی» پس از احضاریه که برای او صادر شده بود به هم‌راه سه نفر دیگر دست‌گیر شده است. نحوه‌ی دست‌گیری خواهر شما به چه صورت بوده است و آیا با گذشت ساعاتی از این دست‌گیری اطلاعات تازه‌ای در ارتباط با دلایل دست‌گیری از او دارید یا خیر؟

ما دقیق در جریان‌ جزییات نحوه‌ی دست‌گیری او نیستیم. به خاطر این‌که دیروز که برای بازجویی احضار شده بودند و قول داده بودند که برمی‌گردند، طی تماسی که سرتیم پرونده او ‌با همسر فاطمه داشتند، گفتند که: «در جلسه بازجویی هم‌کاری‌های لازم را نکرده بودند» که این هم برای ما سوال است که چه هم‌کاری قرار بوده فاطمه با آن‌ها داشته باشد؟ گفته بودند که: «احتمالن چند روزی هم مهمان ما هستند.» و عبارتی که به کار برده بودند این بود که: «فاطمه در جلسه بلبل‌زبانی می‌کند.»

من پی‌گیر شدم و با آن آقا صحبت کردم و گفتم جرم او را بلبل زبانی اعلام کنم؟ گفتند: «من جرم ایشان را به شما خبر می‌دهم.» صبح دیروز به ما گفته بودند که ایشان مشکل جدی ندارد و بر‌می‌گردد. اما شب گفتند اتهامی که به او تفهیم شده اقدام علیه امنیت ملی بوده است. این‌که چطور طی یک جلسه دو ساعته به این اتهامی رسیدند برای ما جالب بود. کسی که طی دو سال گذشته چند بار در بیمارستان بستری شده و مشکل جسمی جدی دارد، با وجود کودک دوساله که در خانه دارد و سرکار هم نمی‌رود، چطور می‌تواند علیه امنیت ملی اقدام کند.

واقعن متاسفم برای سیستم امنیتی کشور که بچه‌های ما در این سن و سال و در این شرایط می‌توانند راحت امنیت ملی را به خطر بیاندازند.

دی‌شب حدود ساعت ده شب همان آقا دوباره تماس گرفتند و گفتند: «فقط همسرشان می‌تواند با او صحبت کند.» فاطمه کوتاه گفت: «من خوبم، جایم گرم است، تنهام‌، کسی نیست، نگران من نباشید» و تاکید می‌کرد که: «دارو‌هایم را به من دادند.» خواهر من اگر حتا یک نوبت داروهایش را نخورد احتمال بی‌هوشی دارد و شرایط او خطرناک است. ما هیچ‌وقت شب‌ها او را تنها نمی‌گذاشتیم. یکی از نگرانی‌های ما این است که اگر فاطمه شب در انفرادی تنها باشد و اگر نیمه‌شب به او سر نزنند ممکن است‌ قندش پایین بیاید و از حال برود.

من پی‌گیر شدم و با آن آقا صحبت کردم و گفتم جرم او را بلبل زبانی اعلام کنم؟ گفتند: «من جرم ایشان را به شما خبر می‌دهم.»

اجازه دادند خیلی کوتاه با دخترش صحبت کند اما اجازه صحبت با مادرم را به او ندادند و گفتند وقت مکالمه تمام شده و تا‌کنون هم دیگر خبری از او نداریم.

خواهر شما به هم‌راه آقای «هادی حیدری»، «محمد شفیعی» و «علی‌رضا طاهری» دست‌گیر شده است. آیا ارتباطی بین این دست‌گیری چهارگانه می‌بینید؟

من خیلی بعید می‌دانم. البته تا با ما صحبت نشود نمی‌توانیم در مورد پرونده نظر بدهیم. آن سه عزیز از اعضای «شاخه جوانان حزب مشارکت» بودند و فاطمه عضو نبود. فاطمه از بعد از انتخابات صددرصد هیچ فعالیتی نداشته است. گرچه آن سه عزیز هم تا جایی که من اطلاع دارد فعالیت حزبی یا سیاسی نداشتند.

با توجه به این‌که هفته‌ی قبل پدرم را به خاطر پی‌گیری از شکایتی که از «سردار مشفق» داشتند، احضار کردند و گفتند مرخصی شما تمام است و او را برگرداندند،‌ احتمال می‌دهیم باز هم تاکید می‌کنم که نمی‌دانیم اما این احتمال را می‌دهیم که می‌خواهند پدرم را تحت فشار بگذارند تا شکایتش را پس بگیرد.

قبلن هم کامپیوتر خواهر شما را برده بودند. آیا فکر می‌کنید ممکن است در این کامپیوتر اطلاعات تازه‌ای پیدا کرده باشند که دلیل دست‌گیری او باشد؟

جالب این است که خواهر من کامپیوتر نداشت و کامپیوتر همسرش را بردند. در آن هم تنها آرشیو عکس‌های او بود چون عکاس خبری است. ممکن نیست هیچ چیزی در کامپیوتر باشد که بخواهند علیه او استفاده کنند.

آخرین اخباری که می‌توانید از «فیض‌اله عرب‌سرخی» به ما بدهید چیست؟

امروز صبح ما با ایشان ملاقات داشتیم. زندانیان سیاسی بند 350 حق تماس ندارند. به همین دلیل او را دیدیم و خبر را به ایشان دادیم. فقط یک جمله به من گفتند: «ساجده ما در جنگ تا مرگ ایستادیم. این‌ها کم‌ترین هزینه‌هایی است که برای اعتقادات و آرمان‌هایمان می‌دهیم. شما هم ایستاده‌اید؟» من هم گفتم: «می‌بینید که ما هم ایستاده‌ایم.» پدرم الان کنار همه‌ی دوستانشان هستند و احتمالن جایشان به‌تر از ما است.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image