image
گفت‌وگوی روز - هاشم خواستار،

«اگر هزار بار بمیرم باز همین راه را خواهم رفت»

8 Feb 2011

تاریخ انتشار: 13 مهر 1389

http://radiokoocheh.com/article/61515

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

«هاشم خواستار» معلم 68 ساله‌ و عضو فعال کانون صنفی معلمان خراسان است که از شهریور سال 88 در مشهد بازداشت و به اداره‌ی اطلاعات آن شهر برده شده بود.  وی در ابتدا از سوی دادگاه انقلاب مشهد به شش سال و سپس دو سال حبس تعزیری محکوم شد. آقای خواستار،  به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، «کمک به برگزاری مراسم ادوار تحکیم و دانش‌جویان عضو تحکیم وحدت» و «ارتباط با اعضای جنبش دانش‌جویی» دست‌گیر شد و از سال گذشته تا‌کنون علی‌رغم بیماری‌های آرتروز، ناراحتی‌های گوارشی و فشار خون از  مرخصی محروم بوده است.

گفت‌وگویی با صدیقه مالکی فرد همسر معلم در بند هاشم خواستار:

با توجه به فرارسیدن 5 اکتبر برابر با 13 مهر که مصادف با «روز جهانی معلمان» است، این معلم فردای آن روز را «روز دموکراسی» نام‌گذاری کرده و از فرهنگیان، دانش‌جویان و خبرنگاران خواسته است، تا در آن روز، دموکراسی گرامی داشته شود.

به گزارش جرس این معلم دربند نامه‌ای از زندان وکیل آباد مشهد به شورای حقوق بشر، دبیر کل EI و فرهنگیان ایران، نوشته است.  وی در این نامه موارد نقض حقوق بشر و حقوق انسانی شهروندان و زندانیان در ایران را عنوان کرده و مورد اعتراض قرار داده است.

در بخشی از این نامه وی خطاب به فرهنگیان ایران  نوشته است: «هم‌کاران شما در شرایطی پا به کلاس درس می‌گذارید که جوانان در آتش اعتیاد، فقر، بی‌کاری، فحشا، طلاق و ….. می‌سوزند. ما باید قبول کنیم که از ملت جدا نبوده و منافع فرهنگیان از منافع ملت جدا نیست. اگر ملتی به قله‌های رفیع توسعه‌ی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی برسد مسلمن ابتدا در آموزش و پرورش تحول عمیق صورت گرفته که نتایجش را بخش‌های دیگر جامعه دیده است. اکنون با این استدلال که منافع معلم از منافع ملت جدا نیست این نامه را ادامه می‌دهم.

چرا در این سی و دو سالی که از انقلاب می‌گذرد اکثر کشورها از جمله شرق آسیا (به‌غیر از کره‌ی شمالی) و آمریکای لاتین که از ما عقب‌تر بودند اکنون جزو کشورهای توسعه یافته هستند؟!! کارگران کره جنوبی تا دو سال بعد از انقلاب در ایران کارگری می‌کردند اما اکنون با خرید نفت و گاز از ما جزو ده کشور صنعتی دنیا هستند. چرا؟

از هم‌کاران فرهنگی و دانش‌جویان من نه تنها دست دانش‌جویان که پای آن‌ها را نیز می‌بوسم که جوانی‌شان را در خدمت آزادی و دموکراسی قرار داده‌اند و خبرنگاران دست خبرنگاران را نیز می‌بوسم که همیشه در نوک پیکان برای برخورد با دشمنان آزادی هستند می‌خواهم تا هرچه بهتر روز دموکراسی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد گرامی داشته شود

25/خرداد/1388 در پارک ملت مشهد هنگام تظاهرات مردم به نتیجه انتخابات، با اتهام اقدام علیه امنیت داخلی کشور دست‌گیر و با استناد به

1- برگزاری بزرگ‌داشت دکتر مصدق در خانه (رژیم شاه از زنده مصدق می‌ترسید اکنون از مرده‌اش هم می‌ترسند.)

2-تبلیغ درباره برابری زن ومرد (می‌گفتم چرا بیضه چپ مرد اگر در تصادف یا دعوا از بین برود درحالی که از نظر جنسی و تولید مثل برایش مشکلی پیش نمی‌آید دو سوم دیه و اگر زن کشته شود نصف دیه تعلق می‌گیرد.)

3- دعوت از طاهر احمدزاده جهت گفتن خاطرات رژیم شاه به خانه. تو می‌خواستی بزرگ‌داشت دو فرزند شهیدش مسعود و مجید را بگیری (طاهر احمدزاده اولین استان‌دار خراسان بعد از انقلاب، با آقای خامنه‌ای در منزل آقای شانه‌چی در تهران بودند که مسعود چریک وارد شده و رد پایش به علت عرق پا که نتوانسته کفشش را در بیاورد بر روی ملافه باقی مانده که آقای خامنه‌ای می‌گوید این رد پنجه شیر است.)

4- سرکشی از خانواده‌های زندانیان سیاسی. اسلام برای کرامت انسانی آمده اما خانواده زندانی چنان باید تحت فشار قرار بگیرند که به عجز و ناله بیفتند تا رافت نظام شامل حالشان شود

5- به اعتصاب کشاندن معلمان از طریق کانون صنفی فرهنگیان خراسان.

6- بودن در پارک ملت هم‌زمان با تظاهرات اعتراض‌آمیز مردم به نتایج انتخابات.

هرکدام از موارد بالا یک سال جمعن شش سال زندان.

سوال: جرم من اقدام علیه امنیت است، اقدام علیه امنیت چه کسانی؟ کدام بنا را می‌سازند که مانع انجام آن هستیم؟ مواظب باشند از بالای این سازه به پایین سقوط نکنند و یا سازه بر روی سرشان خراب نشود. فساد اداری و فساد قضایی در ایران بیداد می‌کند و در رتبه‌بندی کشورها در پایین جدول قرار داریم و نمره ایران از بیست کم‌تر از یک‌و‌نیم است چرا؟

من معلم مگر گچ و تخته‌پاک‌کن دزدیده باشم اعتراض به فساد در سیستم کرده‌ام در زندان هستم. پس پیروان چه کسانی و یا طرف‌داران چه ایده‌ای این همه فساد کرده‌اند که رتبه ایران به قول عوام از در عقب صندلی جلو است.

کشورهای دارای دموکراسی (NGO) ها را تقویت و یا به مردم در تاسیس آن کمک می‌کنند و بالعکس حکومت‌های دیکتاتوری دشمن (NGO) ها هستند. در کشور ما چگونه است؟ در کشورهای دموکراتیک (دارای دموکراسی) محبوبیت حاکمان از طریق صندوق‌های رای سنجیده می‌شود و در حکومت‌های دیکتاتوری، زمان ورود به شهرها مردم را جهت استقبال بسیج می‌کنند. چرا؟ انقلاب یا اصلاح؟ به نظر شما حکومت‌ها انقلاب را بر مردم تحمیل کرده یعنی راهی به جز انقلاب برای مردم نمی‌گذارند؟ یا مردم انقلاب را بر حکومت‌ها تحمیل کرده و موانع تکامل را از جلو راهشان برمی‌دارند؟ مثال آب داخل حوض بسیار گندیده است می‌شود. یک دفعه آب داخل حوض را خالی و حوض را می‌شویند و پر از آب می‌کنند که آب آن قابل خوردن باشد یا آب را از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج تا آب به‌تدریج زلال و قابل آشامیدن شود.

دولت‌ها کدام راه را می‌توانند انتخاب کنند؟ ملت‌ها کدام راه را می‌توانند انتخاب کنند؟ در حکومت‌های دموکراتیک اتحادیه معلمان و اتحادیه حقوق‌دانان بالاترین قدرت را دارند و…. در مشهد حقوق‌دانان می‌ترسیدند وکالت مرا به عهده گیرند چرا؟

ای وطن، ای ایران چه‌قدر دوست دارم در مقابل 70 میلیون با صدای بلند زار  زار گریه کنم و بگویم دوستت دارم. اگر هزار بار بمیرم  و هزار با زنده شوم و اعدام شوم باز همین راه را خواهم رفت. آرزو دارم که یک (NGO) به‌نام بنیاد دموکراسی و صلح تشکیل دهم.

دوستان، راه آزادی و دموکراسی را در یابید. درآمد نفت باید متعلق به تمام نسل‌ها باشد اما متاسفانه نه تنها برای نسل‌های بعدی پس‌انداز نمی‌شود که عامل بدبختی نسل‌های گذشته و فعلی شده. اگر دولت بودجه‌اش را از مالیات مردم تامین می‌کرد به خدا قسم مردم آجرهای ساختمان‌های دولتی را در می‌آ‌وردند که چرا مالیات‌های ما را حیف و میل می‌کنند. روز 5 اکتبر برابر 13 مهر روز جهانی معلمان را به شما تبریک می‌گویم و روز 6 اکتبر برابر 14 مهر بعد از روز جهانی معلمان را روز دموکراسی نام‌گذاری می‌کنم.

از هم‌کاران فرهنگی و دانش‌جویان (من نه تنها دست دانش‌جویان که پای آن‌ها را نیز می‌بوسم که جوانی‌شان را در خدمت آزادی و دموکراسی قرار داده‌اند) و خبرنگاران( دست خبرنگاران را نیز می‌بوسم که همیشه در نوک پیکان برای برخورد با دشمنان آزادی هستند) می‌خواهم تا هرچه بهتر روز دموکراسی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد گرامی داشته شود و در نتیجه آزادی و دموکراسی به مردم معرفی و نهادینه شود که نجات ایران در آزادی و دموکراسی است. دموکراسی بالاترین دست‌آورد بشریت و از هر اختراع و اکتشافی بالاتراست.

رونوشت برای دبیر کل محترم

فرد ون لیان EI

This goverment killes the teachers. (farzad kamangar) and put them in presion and Cut out their salary. And don`t let them to organize (NGO) I need your help and all of the teachers round the world.

مشهد زندان وکیل‌آباد بند 1/6 معلم بازنشسته و نماینده معلمان در کانون صنفی فرهنگیان خراسان زنده باد زندان تا برقراری دموکراسی./ سید هاشم خواستار

می‌گویند بنی‌آدم بنی‌عادت است و او می‌گوید به زندان عادت کرده است و ما هم  متاسفانه مجبوریم به دوری ایشان خود را عادت دهیم

اردوان روزبه گفت‌وگویی با صدیقه مالکی فرد همسر معلم در بند هاشم خواستار داشته که در پی می‌آید:

روز 13 مهرماه روز جهانی معلم است و آقای خواستار، یکی از جدی‌ترین معلمان در سال‌های گذشته امروز در زندان است. به عنوان همسر او به ما بگویید آقای خواستار که یک معلم است چرا در زندان است؟

چون عضو کانون صنفی معلمان بودند از حقوق معلم‌ها دفاع می‌کردند و در عین حال انتقادی هم می‌کردند. به همین دلیل او را به زندان بردند.

نامه‌ای از او خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد منتشر شده است. فکر می‌کنید چه مسایلی پیش آمده و انگیزه‌ای را به‌وجود آوره که این نامه به جهانیان نوشته شود؟

به خاطر این‌که روز جهانی معلم روز تمام معلمان کشورهای دنیا است. آقای خواستار هم قطره‌ای است در اقیانوس بی‌کران معلمان.

شما با او در زندان در تماس هستید‌. در مورد وضعیت روحی او بگویید. اوضاع زندان برای او چگونه است؟

می‌گویند بنی‌آدم بنی‌عادت است و او می‌گوید به زندان عادت کرده است و ما هم  متاسفانه مجبوریم به دوری ایشان خود را عادت دهیم. بشر موجودی است که می‌تواند خود را با هر شرایطی وفق دهد و ایشان هم در زندان عادت کردند و ما هم عادت می‌کنیم. طوفان نوح و حادثه‌ی کربلا گذشت اما چه‌سان گذشت؟ این روزها هم می‌گذرد اما چه‌طوری؟ آن هم با خدا است.

در آستانه‌ی روز جهانی معلم هستیم. شما به عنوان همسر یک معلم چه پیامی برای تمامی معلم‌های جهان دارید؟

امیدوارم تمام ملعم‌ها در هر جا و در مورد هر فردی حرف حق را بگویند و از هیچ چیز جز خدا نترسند. امیدوارم هیچ معلمی با توجه به انتقاد سازنده‌ای که می‌کند در هیچ زمانی در بند نباشد.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image