image
گفت‌وگوی روز-علی‌رغم نظر خانواده مرحوم رحمت، پدر حدادی می‌گوید:

«پسرم ندانسته مسوولیت قتل را پذیرفت»

7 Feb 2011

تاریخ انتشار: 16 تیر 1389

http://radiokoocheh.com/article/43625

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

«محمد‌رضا حدادی» روز چهارشنبه هفتم ماه جولای اعلام شده است که اعدام خواهد شد.  پدر محمد رضا می‌گوید به او ابلاغ شده است که روز شنبه (امروز) برای آخرین ملاقات به دیدن فرزندش برود اما از سویی محمد مصطفایی وکیل این نوجوان می‌گوید اجرای حکم به تعویق افتاده است.

این نوجوان در جریان پرونده رسیدگی به یک فقره سرقت منجر به قتل دستگیر شد و در تحقیقات اولیه به قتل با تسمه پروانه اعتراف کرد. وی در تاریخ ۸/۸/ ۸۲ در دادگاه، دوباره اتهام سرقت و قتل را به عهده گرفت و به ارتکاب جرم اقرار کرده است. اما بعد منکر قتل شده است و اشاره کرده است که به وعده دیگر هم دستان مسوولیت قتل را بر عهده گرفته است. البته بنابر اظهاراتی که یکی از رسانه‌ها به تازگی از خانواده مقتول داشته است اظهارات محمد‌رضا حدادی را ضد و نقیض دانسته است. محمد رحمت در گفت‌و‌گویی که رهانا منتشر کرده است اشاره دارد که او در مورد نحوه قتل میزان مبلغ وعده داده شده و سایر موارد صحبت‌های یک‌سانی نداشته است.

از سویی در همین گفت‌و‌گو اشاره شده است که تلاش مجدانه‌ای برای گرفتن رضایت صورت نگرفته است. فرزند مقتول هم چنین اظهار داشته است که: «محمدرضا حدادی در حین ارتکاب چنین عملی حتمن بالای ۱۸ سال سن داشته است. این را با جرات می‌گویم، قد او ۱۸۵ سانتی‌متر بود، هیکل‌اش بسیار بزرگ بود. شناسنامه‌ی یک فرد، آن‌هم یک فردی در روستا که پدرش چندین بار ازدواج کرده بوده و حدود ۳۰ فرزند داشته، زیاد نمی‌تواند معیار دقیقی برای سن او باشد.»

به هر روی این نوجوان در آستانه اعدام قرار دارد و به نظر پدر محمد‌رضا پسرش نباید اعدام شود چرا که قتل را ندانسته بر عهده گرفته است.

آن چه در پی می‌آید گفت‌وگوی پدر محمد‌رضا حدادی است با اردوان روزبه. شاید برخی معتقد باشند این چند روز زیاد بر روی این موضوع پرداخته شده اما وقتی صحبت از جان آدمی است که دیگر قابل بازگشت و یا گذشت نیست، خرده‌ای نمی‌توان گرفت.

روز شنبه سوم جولای جشنواره‌ای در لندن بود که دگرباشان با همجنس‌گرایان آن را برگزار کردند. برخی از دگرباشان ایرانی هم به دلیل ارایه‌ی دیدگاه‌ها و نظراتشان فرصتی را دارند که در این جشنواره حاضر شوند. با مانی یک همجنس‌گرای 26 ساله صحبت کردم. توضیح دهید که حضور ایرانی‌ها در این جشنواره به چه منظور بود؟

هدف از برپا کردن این جشنواره این بود که بتوانیم پیام خود را به مردم دنیا برسانیم که ما بر خلاف حرف آقای احمدی‌نژاد حضور داریم و حق انسانیت خود را می‌خواهیم.

چه تعداد در این جشنواره شرکت کردید و چه نکاتی را عنوان کردید؟

قلب‌ها و نظرات ما به هم نزدیک بود و از طریق اینترنت با هم صحبت کردیم و برنامه‌ها را تنظیم کردیم.  من سازمان دگرباشان آزادی‌خواه ایرانی را اداره می‌کنم و هماهنگی‌هایی را با دانشگاه آکسفورد و گرینویچ انجام دادم. ما فرصت کمی داشتیم و نتوانستیم این اخبار را در رسانه‌ها منتشر کنیم اما پیامی که هم‌وطنان دگرباش ما خواستند توانستیم ارایه دهیم. وحید هم پیام را از طرف جامعه‌ی دگرباشان آزادی‌خواه ایرانی ابلاغ کرد.

وقتی در مورد مشکلات دگرباشان یا همجنس‌خواهان صحبت می‌کنیم، اشاره به صحبت‌های احمدی‌نژاد می‌شود. مشکلات  دگرباشان در ایران چه چیزهایی است و نگاه جامعه‌ی ایرانی نسبت مسایل حقوق بشری ایران چه‌قدر جدی است و مسایل آن‌ها را درک می‌کنند؟

در نقطه‌ی عطف زمانی که آقای احمدی نژاد جامعه‌ی دگرباشان را رد کرد نشان داد که این افراد در کشور خودمان از حقوق انسانی بهره‌مند نیستند و مشکلات زیادی را دارند تا به زندگی خود کمک کنند. در خبرها هم می‌شنویم که عده‌ای از بچه‌ها در یک خانه زندگی می‌کردند و دستگیر شدند و در زندان به سر می‌برند. با توجه به این‌که سازمان‌های حقوق بشری در این مورد تلاش می‌کنند، اما  ما جامعه‌ی دگرباشان هنوز به زندگی پرشور در جامعه‌ی خود دست نیافتیم.

ما جامعه‌ی دگرباشان احساس می‌کنیم باید در کنار گروه‌های اپوزوسیون که به دنبال آزادی در ایران هستند، باشیم و صحبت خود را ابراز کنیم.

زمانی که در مورد رعایت حقوق جامعه‌ی دگرباشان  صحبت می‌شود، پای دولت به میان می‌آید. آیا فکر می‌کنید مشکل شما تنها دولت ایران است؟

همه جا هم مخالف وجود دارد و هم موافق. اما  مسئله این است که  به مخالفان آموزش داده شود که چه‌طور با ما برخورد کنند. اما دولت و دولت‌مردان ایران راه درستی را برای معرفی کردن جامعه‌ی دگرباشان به مردم آموزش ندادند و تیشه به ریشه‌ی ما می‌زنند و خواهان نبودن ما در جامعه  و برچیده شدن این جامعه هستند.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

نظر شما چیست؟

image
image
image
image
image
image
image
image
image